Szorstki alfabet

Szorstki alfabet

12 listopada 2018 Materiał językowy Pomoce terapeutyczne 0
Szorstki alfabet

Co to jest szorstki alfabet?

Szorstki alfabet to jedna z podstawowych pomocy edukacyjnych metody Montessori, stosowana przy wprowadzaniu liter, nauce pisania i czytania. Dziecko wodzi palcem po literze, co pozwala mu zapamiętać jej kształt wieloma zmysłami (jednocześnie wykonuje ruch ręką, wodzi wzrokiem po literze i odczuwa pod palcem jej szorstką fakturę).

Litery wykonane są z delikatnego, szorstkiego papieru przymocowanego do drewnianej deseczki. Samogłoski są w kolorze czerwonym, a spółgłoski w niebieskim. Zgodnie z metodą Montessori najpierw wprowadza się dziecku małe literki, a później wielkie, ponieważ powszechnie do pisania oraz w druku stosuje się małe litery.

A jak to ma się u nas?

To tyle tytułem wstępu, bo jak się możecie spodziewać – u nas pomoce dostosowane są do Milenki i tego co ona na danym etapie potrzebuje.

Na cito potrzebne były mi litery pisane – takimi jakimi operuje pisząc w zeszycie. Jak powoli nie ma już problemów z różnicowaniem liter (np. M oraz m) oraz sylab (n. MA i ma), tak litery pisane do dla niej ogromny chaos. Parę liter już zna, ale jak przychodzi co do czego i ma przepisać proste zdanie typu: To lala Mila, to pojawiają się schody, bo po prostu zapomina jak wyglądają litery pisane.

Stworzyłam jej więc na szybko szorstki alfabet dostosowany do tego czego ona potrzebuje: mamy więc litery pisane, dwie obok siebie (duża i mała) .

 

Szorstki alfabet

 

Nasz alfabet to zestaw zalaminowanych kart, przedziurkowanych i związanych sznurkiem w kolejności alfabetycznej. Karty dostosowałam wielkością tak, aby było jej wygodnie używać ich podczas…przede wszystkim podróży samochodem do szkoły i ze szkoły.

Jeśli podoba Wam się mój alfabet – możecie pobrać go z mojego sklepu za darmo TUTAJ.

Zalaminowane karty pocięłam i od wewnętrznej strony zrobiłam w niej dziurki szpilką – dzięki temu powstała szorstka faktura, po której Milenka może wodzić palcem, zapamiętując jak daną literkę się pisze.

 

Szorstki alfabet

 

U nas tak samo jak w alfabecie Montessori, samogłoski są czerwone, a spółgłoski niebieskie, ale nie dlatego, że ma być “montessori” a tylko dlatego, że od xxx lat w polskich podręcznikach do 1 klasy, tak właśnie oznaczone są samogłoski i spółgłoski.

 

 

 

Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.