Puzzle sylabowe – jak bawić się z dzieckiem?

Puzzle sylabowe – jak bawić się z dzieckiem?

puzzle sylabowe

Nauka czytania jest podstawową umiejętnością każdego człowieka. Jej kształtowanie zaczyna się najczęściej w wieku przedszkolnym. Jak pomóc dzieciom w nauce? Istnieje kilka sposobów, z których najskuteczniejszym jest zabawa. Czy wiesz, że puzzle sylabowe wspomagają naukę czytania?

Czytanie sylabowe – od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od sylab, to najpopularniejsza metoda nauki czytania, chętnie stosowana w szkole i przedszkolu. Mamy dzięki temu pewność, że dziecko wykorzysta umiejętności w późniejszej nauce. Początkowo uczymy dziecko rozpoznawania samogłosek, onomatopei, później sylab otwartych oraz sylab zamkniętych.

Na moim blogu znajdziesz wiele artykułów z informacjami jak rozpocząć z dzieckiem przygodę z czytaniem. Zajrzyj do artykułu Czytanie metodą symultaniczno-sekwencyjną – część 1, Czytanie globalne czy Czytanie metodą symultaniczno-sekwencyjną – sylaby etap 1.

W dzisiejszym artykule chciałabym się skupić na tym…

Puzzle sylabowe – jak się bawić??

Na potrzeby dzieci, które potrafią już czytać, miewają problemy z podziałem na sylaby i nie radzą sobie z rozróżnianiem liter dużych i małych drukowanych oraz pisma szkolnego przygotowałam zestaw puzzli sylabowych.

Jest to zestaw puzzli do nauki dzielenia na sylaby, który zawiera instrukcję oraz 39 puzzli składających się z:

  • Ilustracji
  • Etykiety z podpisem – duży bezszeryfowy druk
  • Etykiety z sylabami – duży bezszeryfowy druk
  • Etykiety z sylabami – mały bezszeryfowy druk
  • Etykiety z sylabami – pismo szkolne
  • Etykiety z liniaturą do samodzielnego wpisania słowa

Po wydrukowaniu, zalaminowaniu i wycięciu puzzli poproś dziecko, aby wybrało dowolną ilustrację. Pamiętaj, aby ilość ilustracji dostosować do możliwości dziecka. Dziecko spośród etykiet wyszukuje wyraz i układa pod lub nad ilustracją.

Różne możliwości zabawy

Puzzle przygotowane są tak, aby z łatwością można było wykorzystać różnego typu czcionki dostosowane do umiejętności dziecka i tego nad czym chcemy z dzieckiem pracować.

Jeśli dziecko czyta duża bezszeryfową czcionką i ma drobne kłopoty z przejściem na mały bezszeryfowy druk – właśnie takie etykietki rozsyp na stole przed dzieckiem. Pamiętaj o tym, aby nie dawać dziecku zbyt dużej ilości słów do ułożenia.

w puzzlach znajdziesz także czyste paski z liniaturą służące do ćwiczeń pisania. Na pasku dziecko zapisuje wyklaskane, a później ułożone z sylab słowo. Gdy zalaminujesz paski, a dziecko będzie pisało po nich mazakiem, z łatwością wytrzesz później pasek z liniaturą za pomocą mokrej chusteczki.

Puzzle sylabowe część 1 możesz kupić w moim sklepie.Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *