Orientacja w przestrzeni oraz rozumienie przyimków określających relacje przestrzenne

Orientacja w przestrzeni oraz rozumienie przyimków określających relacje przestrzenne

Chciałabym Wam dziś zaproponować garść zabaw usprawniających orientację w przestrzeni oraz rozumienie przyimków określających relacje przestrzenne. To co nam dorosłym wydaje się łatwe i proste – dla dziecka wcale takie nie jest.

Na początek proponuję pobawić się z dzieckiem w zabawy ruchowe, na przykład:

  • wspólna z rodzicem zabawa ruchowa do tekstów piosenek kształtujących orientację przestrzenną, np. „Do przodu prawą rękę daj…”
  • siadamy naprzeciwko dziecka i na polecenie rodzica wspólnie (dziecko i rodzic) wykonują czynności:  daj ręce do przodu, do tyłu, daj ręce do góry, na dół, daj ręce wysoko, nisko. Po chwili zmieniamy się i to dziecko wydaje polecenia.

Następnie przechodzimy do zabaw stolikowo-podłogowych:

  • bierzemy misia, jakieś pudełko i demonstrujemy dziecku położenie misia względem pudełka: za pudełkiem, przed pudełkiem, na pudełku, w pudełku, obok pudełka itp.
  • dziecko na polecenia rodzica kładzie odpowiednio misia za pudełkiem, przed pudełkiem…. A po chwili zmiana ról – dziecko wydaje polecenia a rodzic kładzie misia.

 

Naukę rozumienia przyimków uprzyjemniam Milence przy pomocy zabawki „Find Monty”.

IMG_4140

 

Zestaw składa się z drewnianej planszy z namalowanym dywanem, drewnianego łóżeczka oraz figurki kotka oraz poduszeczki i kołderki a także zestawu kart do odwzorowania.

IMG_4152

 

IMG_4183

 

Dziecko dostaje kartę ze wzorem i jego zdaniem jest odwzorowanie położenia wszystkich elementów oraz wypowiedzenie na głos gdzie się znajdują.

IMG_4167

IMG_4173

IMG_4178

 

Na przykład:

Kotek stoi za łóżkiem. Poduszka leży na kołdrze. Kołdra i poduszka leżą pod łóżkiem.

IMG_4181  IMG_4190

 

Tutaj na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że Milenka ułożyła poprawnie. Niestety nie zwróciła uwagi, że kotek niepoprawnie leży pod łóżkiem:

IMG_4196

 

W ten sposób można się bawić samemu: wystarczy z dwóch kawałków szmatki zrobić poduszkę i kołderkę, łóżeczko pożyczyć od jakiejś lalki (jeśli dziecko posiada lalki i łóżeczka dla nich), a zamiast kotka wziąć misia czy cokolwiek.

Nie masz mebelków? Za to masz w domu meble – weź krzesło, stół, jabłko, poduszkę i zaczynamy zabawę: Jabłko leży pod stołem a poduszka na krześle. Poduszka leży na podłodze po prawej stronie krzesła, jabłko leży na podłodze po lewej stronie krzesła, krzesło stoi pod stołem i tak dalej i tak dalej….miłej zabawy 🙂


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *