Marbushka – gra „Utracony naszyjnik” w terapii
Pewnego dnia poszukując prezentu pod choinkę dla Milenki od dziadków – zakochałam się…
Zakochałam się w…
W grach planszowych wykonanych przez duet węgierskich artystów grafików. Oszalałam na ich punkcie – dosłownie!
Gry planszowe Marbushka są jedyne w swoim rodzaju, śmiało mogę powiedzieć, że są unikatowe.
Zachwycają zarówno estetycznym wykonaniem, jak i propozycją oryginalnej, rozwijającej zabawy.
Dzisiaj z wielką przyjemnością pokażę Wam zasady gry „Utracony naszyjnik”, a także moje propozycje na ćwiczenia terapeutyczne, które możecie na niej wykonywać.
Na początek…opowieść…
Dawno temu za siedmioma górami i siedmioma lasami w dalekim królestwie mieszkała przepiękna księżniczka. Pewnego dnia zła wiedźma, kierując się straszną zazdrością, rzuciła na nią klątwę i wprawiła w głęboki, niespokojny sen.
Magiczny naszyjnik księżniczki rozerwała na strzępy, a 40 pięknych pereł rozrzuciła w ogrodzie. Próbowano różnych sposobów, by ją rozbudzić, ale okazało się, że może to sprawić jedynie jej naszyjnik.
W całym królestwie poszukiwano śmiałków, którzy odnajdą zagubione perły i naprawią naszyjnik. Muszą tego dokonać nim ostatnie ziarno piasku opadnie na dno klepsydry. Księżniczka śpi niespokojnie oczekując wybawcy…
Cel gry
Celem gry jest odnalezienie 40 pereł tworzących naszyjnik przed upływem wskazanego czasu. Proste, prawda? Gra wspaniale nadaje się dla dzieci już 3 letnich.
Co znajduje się w pudełku?
Dwustronna plansza z zachwycającymi ilustracjami, woreczek z 40 kamieniami półszlachetnymi (10 sztuk z hematytu, 10 koralowych, 10 z masy perłowej, 10 ametystów oraz po 2 sztuki kamieni zapasowych każdego rodzaju). Drewniana kostka do gry oraz zestaw tafelków z ilustracją klepsydry składający się z 9 części.
Jak gramy?
Na stole rozkładamy planszę i rozrzucamy 40 pereł w trawie wokół księżniczki. Tasujemy tafelki z klepsydrą i układamy je w stos obok planszy.
Gra jest banalnie prosta: każdy gracz rzuca kostką i postępuje według tego co wyrzucił na kostce.
Jeśli wyrzuci konkretny kolor – odnajduje perłę takiego koloru na planszy i umieszcza ją w naszyjniku śpiącej królewny. Jeśli zabraknie już pereł w takim kolorze – gracz traci kolejkę.
Jeśli gracz wyrzuci kostką symbol mrówki – bierze dwie dowolne perły z trawy i umieszcza naszyjniku.
Jeśli kostka wskaże klepsydrę – bierze jeden tafelek klepsydry i układa na stole obok planszy.
W chwili gdy wszystkie tafelki klepsydry zostaną wykorzystane i ilustracja klepsydry zostanie ułożona – gra kończy się a księżniczka nie zostaje uratowana.
Jakie ćwiczenia terapeutyczne możecie wykonać przy użyciu tej gry?
Jako pierwsze proponuję Wam układanki symetryczne. Rodzic układa jedną część naszyjnika, a dziecko musi odwzorować symetrycznie drugą część.
W wersji trudniejszej dziecko przez chwilę ogląda wzór ułożony przez rodzica i zapamiętuje go. Rodzic zakrywa dłonią ułożone pół naszyjnika, a dziecko stara się z pamięci odtworzyć wzór. I pamiętajcie o zmianie ról – to bardzo ważne! W drugiej turze dziecko układa wzór dla rodzica.
A jak podoba Wam się wrzucenie pereł księżniczki do miseczki i dołączenie do tego pęsetki? Wspaniałe ćwiczenie motoryki małej:
A gdyby tak do tego ćwiczenia dołączyć polecenia? To mamy wspaniałe ćwiczenie sekwencji słuchowych: połóż dwie białe perły na głowie księżniczki, trzy czerwone na jej koku a trzy dowolne pod czerwonymi:
Za trudne dla Waszych maluchów?
To może prościej, po jednym poleceniu na raz, ciągle pamiętając, że perły dziecko układa za pomocą pęsety: Połóż czerwoną perłę na powiece księżniczki. Super. Teraz połóż fioletową perłę na powiece księżniczki…fioletową na gałęzi, a czerwoną pod drzewem…
Och, jakie wspaniałe ćwiczenie orientacji w przestrzeni!
Możecie też obrócić planszę na drugą stronę i ćwiczyć trochę inaczej: dziecko wybiera perłę i opowiada: biorę czerwoną perłę i kładę na wyciągniętej dłoni księżniczki…. Trzy czerwone perły kładę na jej koronie…
No i oczywiście nie byłabym sobą gdybym nie zaproponowała Wam nauki czytania 🙂
Układamy paski z aktualnie ćwiczonymi paradygmatami, na każdej sylabie jedna perełka. Zadaniem dziecka jest ułożenie naszyjnika królewny z sylabek, które podaje rodzic: połóż perłę TE….
Więcej gier Marbushka możecie zobaczyć na ich stronie: Marbushka – a ja gwarantuję Wam, że którąkolwiek nie wybierzecie – będziecie zadowoleni z wyboru.
Rewelacyjna jakość wykonania, nieziemskie ilustracje – te gry są po prostu nieprzeciętne. I co ważniejsze – spełniają kryterium „do zabawy i do terapii”.
Pozdrawiam Was serdecznie!
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?
Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!
Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.
Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?
Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?
Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!
ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.