Ruchomy kalendarz z laleczkami

Ruchomy kalendarz z laleczkami

Ruchomy kalendarz z laleczkami

 

Nauka dni tygodnia, nazw miesięcy, pór roku to dla afatyka szalenie skomplikowana sprawa. Warto mu to ułatwić wprowadzając różnego typu kalendarze – na przykład ruchomy kalendarz z laleczkami.

Co to jest ruchomy kalendarz z laleczkami?

Wprowadzałam Milence różnego typu pomoce do nauki dni tygodnia, wycinałam z pianki kreatywnej, szyłam makatki. Przez rok intensywnych ćwiczeń, jakiś czas temu w końcu udało nam się osiągnąć sukces: Milenka zna nazwy dni tygodnia!

Nadszedł więc czas na naukę nazw miesięcy i przy okazji wymianę pomocy. Nic bardziej bowiem nie stymuluje dziecka, nie zachęca go do pracy jak nowa pomoc.

Ruchomy kalendarz z laleczkami to nic innego niż kalendarz z wymiennymi etykietami. Aby uatrakcyjnić Milence pracę wprowadziłam element laleczek do kalendarza.

Jak przygotowałam kalendarz?

Przygotowałam jej następujące elementy kalendarza: zalaminowane etykiety z cyframi, dniami tygodnia, nazwami pór roku i miesięcy.

ruchomy kalendarz z laleczkami

 

Dodatkowo kupiłam małe drewniane laleczki które pomalowałam. Przygotowałam po pierwsze laleczki z atrybutami pogody: słońce, słońce z chmurami, deszcz, śnieg, burza, wiatr, chmury:

ruchomy kalendarz z laleczkami

 

A także laleczki z porami roku: wiosna, lato, jesień i zima które pomalowałam wg kodu kolorystycznego który sobie wymyśliłam. I tak wiosna jest zielona i ma kwiatuszki, lato jest żółte i ma zielony listek, jesień jest pomarańczowa z czerwonym listkiem, a zima jest niebieska ze śnieżynką:

ruchomy kalendarz z laleczkami

 

Do laleczek z porami roku przygotowałam 12 laleczek miesięcznych zgodnych z kodem kolorystycznym laleczek z porami roku. Na przykład lato jest żółte więc trzy miesiące letnie czyli czerwiec, lipiec i sierpień pomalowałam również na żółto. Na każdej z nich namalowałam liczbę miesiąca.

ruchomy kalendarz z laleczkami

ruchomy kalendarz z laleczkami

 

Przygotowałam również 7 laleczek – dni tygodnia i na nich również umieściłam cyfry.

ruchomy kalendarz z laleczkami

 

Wszystko spakowałam do drewnianego pudełka z 4 przegródkami:

ruchomy kalendarz z laleczkami

 

ruchomy kalendarz z laleczkami

 

Na wieczku pudełka namalowałam napis: dzisiaj jest oraz przykleiłam rzepy.

ruchomy kalendarz z laleczkami

 

I gotowe. Teraz tylko zostało mi spakować prezent i podrzucić pod choinkę od Aniołka.

Jak pracujemy na kalendarzu?

A w zasadzie: jak będziemy pracować, bo kalendarz Milenka dostanie pod choinkę 🙂

Wkraczamy na kolejny, trudniejszy poziom czyli: po wyjęciu z pudełka etykiet dziecko przypina etykietę z dniem tygodnia.

Następnie sprawdza na kalendarzu który dzień miesiąca i jaki miesiąc mamy obecnie. Wyszukuje etykiety i przypina.

Na koniec przypina etykietę z nawą pory roku.

W kolejnym kroku wyszukuje w pudełku odpowiednie laleczki, czyli jak na przykładzie:

ruchomy kalendarz z laleczkami

 

Dzień tygodnia czwartek – czyli laleczkę z cyfrą 4.

Grudzień czyli laleczkę z liczbą 12.

Pora roku – zima czyli laleczka symbolizująca zimę, a także laleczkę z aktualną pogodą za oknem:

Teraz cały haczyk tkwi w tym ,że dziecko nie ustawia sobie laleczek sobie a muzom, tylko podczas przypinania etykiet i ustawiania laleczek pracujemy z dzieckiem tłumacząc mu na przykład w ten sposób:

Dzisiaj jest czwartek czyli czwarty dzień tygodnia. Policzmy razem: poniedziałek to pierwszy dzień tygodnia, wtorek to drugi dzień tygodnia…. (i tak dalej odliczając na palcach) Poszukaj laleczkę z cyfrą 4.

Teraz chodź sprawdzimy w kalendarzu który miesiąc mamy. Zobacz dzisiaj jest grudzień. Dzień miesiąca 29 (rodzic wskazuje palcem odpowiednia liczbę).

Poszukaj takie etykietki aby ułożyć liczbę 29.

Miesiąc który teraz mamy nazywa się grudzień. Dziś mamy dzień 29 grudnia.

Grudzień to 12 miesiąc w roku, policzmy na palcach razem: styczeń, luty….

W tym miejscu uczymy dziecko nazw miesięcy a także ich poprawnej odmiany.

W późniejszym etapie gdy dziecko opanuje już nazwy miesięcy możemy rozpocząć tłumaczenie mu w jakiej porze roku są jakie miesiące.

Powiedz mi jaka jest pora roku? Znajdź odpowiednią etykietkę i przyczep. Znajdź laleczkę która kojarzy ci się z zimą. Teraz sprawdź za oknem jaka jest pogoda i wyszukaj odpowiednią laleczkę.

I jak podoba Wam się mój pomysł na ruchomy kalendarz z laleczkami?

Czekam na Wasze opinie.

ruchomy kalendarz z laleczkami

 

Jeśli chcielibyście przygotować swoim dzieciom podobny kalendarz, poniżej lista gdzie kupiłam półprodukty:

  • etykiety – zrobiłam sama, wydrukowałam zalaminowałam.
  • rzep do podklejenia etykiet – kupiłam na allegro
  • drewniane laleczki znajdziecie na pewno w wielu polskich sklepach. Ja kupiłam woreczek 50 sztuk na Aliexpress za ok. 3 dolary. Szukajcie pod hasłem „peg doll”
  • drewniane pudełko z czterema przegródkami kupiłam w sklepie Blue-Sky Pomoce Edukacyjne i Rozwojowe.
  • Laleczki pomalowałam farbami akrylowymi. Wiem, że różne farby akrylowe można kupić np. w Empiku. Niestety nie umiem Wam doradzić jakie farby kupić. Do pomalowania moich figurek użyłam farb mojego syna (mało był szczęśliwy 😉 ) do malowania figurek. Są to farby firmy Citadel oraz Warpaints.

ruchomy kalendarz z laleczkami


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *