Czym jest wada postawy?

Czym jest wada postawy?


W dzisiejszych czasach około 80% dzieci ma wady postawy. Związane jest to ze stylem życia, zmniejszoną aktywnością fizyczną, coraz więcej czasu spędzanym przed telewizorem czy komputerem. Dzieci nie mają nawyku przyjmowania prawidłowej postawy siedząc przy stole, przy biurku, czy podczas zabawy. Nie są tego nauczone. Ustawiają się tak, jak jest im wygodnie, co jest całkowicie zrozumiałe, lecz nie zawsze wychodzi to na zdrowie.

Czym jest wada postawy?

Otóż, nie ma jednoznacznej definicji. Określa się jako każde odstępstwo od normy. Kręgosłup stanowi podporę dla całego ciała. Gdy napięcie mięśniowe jest poprawnie zrównoważone, oś ciała zachowana, stawy prawidłowo pracują (bez przeprostów), plecy są „proste”. Sytuacja zmienia się, gdy któryś z ww. elementów zawodzi.

Jak wyglądają normy rozwojowe?

Do 2 roku życia dziecka kończyny dolne ustawione są szeroko, z kolanami na zewnątrz (przedstawiając obrazowo- przypominają literkę „O”). Stopy są fizjologicznie płaskie (za sprawą poduszeczki tłuszczowej oraz niewydolnego jeszcze aparatu więzadłowo – mięśniowego). Pierwsze kroki stawiane są na szerokiej podstawie, która pomaga w utrzymaniu równowagi.

W wieku 3-4 lat kiedy chód jest już opanowany, kończyny dolne zmieniają swoje ustawienie- kolana zbliżają się do siebie i przypominają literkę „X”. Zaczynają pojawiać się łuki podłużne stóp, choć często widoczne i dozwolone jest jeszcze fizjologiczne płaskostopie.

Po 5 roku życia fizjologiczna koślawość kolan, mierzona na podstawie odstępu między kostkami, nie powinna przekraczać 5 cm. Stopy powinny być już prawidłowo wysklepione (u dzieci z nadwagą bądź wiotkim aparatem więzadłowym ten etap może się przesunąć).

Wiek 7 lat to moment kiedy postawa ciała oraz kończyny dolne powinny być już prawidłowo ukształtowane, a chód stabilny.

W kolejnym artykule z cyklu #WadyPostawy, który otwieramy tym postem, napiszę Wam o 4 sygnałach ostrzegawczych wady postawy u dziecka.

Artykuł powstał na podstawie moich notatek z kursu terapii ręki.



Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *