Złap wyrazy – zabawa edukacyjna Łowcy Wyrazów

Złap wyrazy – zabawa edukacyjna Łowcy Wyrazów



Czytanie i pisanie to rodzaj szyfru. Czytanie zamienia znak w dźwięk, a pisanie zmienia dźwięk w znak. Dzieci muszą nauczyć się rozpoznawać ten szyfr i go używać.

Jak im pomóc?

Z pomocą przychodzą „Łowcy Wyrazów” – czyli wspaniała zabawa edukacyjna przygotowana przez zespół lingwistów i logopedów.

To unikatowa na naszym rynku pomoc oparta na nauczaniu polisensorycznym.

Połączenie liter z sylabami otwartymi przedstawione zostało graficznie na kolorowych kostkach oraz macie edukacyjnej, ze specjalnie opracowaną muzyką.





Najważniejszym elementem, którego nie widać, a który znacząco wpływa na efektywność nauki jest muzyka. Skomponował ją Maksym Fedorov, pianista, kompozytor oraz aranżer.

Nim przejdę do omówienia poszczególnych części Łowców Wyrazów, chciałabym, abyś wiedziała…

… co daje praca z dzieckiem na tej pomocy?

Przede wszystkim wspiera proces nauki czytania i pisania rozwijając słuch fonemowy (jest to analiza i synteza słuchowa wyrazów), stymulując funkcje językowe, rozwijając zdolności słowno-skojarzeniowe.

Kształtuje gotowość dziecka do nauki czytania i pisania usprawniając koordynację wzrokowo – ruchową, stymulując koncentrację i uwagę dziecka, rozwijając zdolności wzrokowo – przestrzenne i usprawniając spostrzegawczość.

Dla kogo jest to pomoc?

Dla rodziców i ich dzieci do indywidualnej zabawy w domu, ale także jako pomoc wspierająca w pracy specjalistów: nauczycieli nauczania przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Idealnie sprawdzi się w gabinetach logopedycznych i terapeutycznych, zarówno przy prowadzeniu zajęć indywidualnych jak i grupowych.

Sprawdzi się u dzieci w wieku od 4 lat do osiągnięcia zamierzonego efektu tj. płynnego i bezstresowego czytania ze zrozumieniem. Także u dzieci mających problemy z czytaniem (składaniem liter w sylaby i sylab w wyrazy), z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (nauka w ruchu).

Będzie wsparciem u dzieci dysleksją i dysgrafią, z problemami logopedycznymi.

Łowcy Wyrazów to jednak nie tylko wsparcie dla dzieci, ale także dla seniorów z różnymi zaburzeniami funkcji poznawczych (ćwiczenie pamięci, praca w grupach terapeutycznych), oraz dla osób po udarach, wylewach, wypadkach, które utraciły zdolność porozumiewania się (mówienia, czytania, rozumienia).



Kto powiedział, że nie można podpisać kota? 🙂


Elementy zabawy

Łowcy Wyrazów składają się z takich jakby 3 części i są to: mata sylabowa, kostki edukacyjne i muzyka. Te wszystkie elementy połączone razem dają naprawdę wspaniałe efekty.

Ale nim napiszę Ci o efektach i podam przykłady zabaw, pozwól, że opiszę Ci poszczególne elementy:

Mata edukacyjna

Wykonana jest z wytrzymałego i łatwego do czyszczenia tworzywa i ma wymiary ok 1m2. Na macie przedstawiono:

  • samogłoski na czerwonych polach
  • połączenia spółgłosek bezdźwięcznych z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę bezdźwięczną na zielonych polach
  • połączenie spółgłosek dźwięcznych z samogłoskami lub pojedynczą spółgłoskę dźwięczną na niebieskich polach

Na macie zajdziemy wszystkie występujące w języku połączenia sylabowe (sylaby otwarte).

W zależności od potrzeb i miejsca matę można rozłożyć na podłodze lub powiesić na ścianie.





Kostki edukacyjne

Kostki  zostały wykonane z tektury o wysokiej gramaturze. Dodatkowo, dla uzyskania większej trwałości, każdy klocek jest wzmocniony wewnętrznym, sztywnym wkładem tekturowym. Najbardziej urzekło mnie to, że kostki są wypełnione w zależności od wydawanego dźwięku, metalowymi dzwoneczkami (efekt dźwięczności w kostkach) lub drewnianymi bądź plastykowymi koralikami (efekt bezdźwięczności w kostkach).

Komplet składa się z:

  • 4 klocków w kolorze czerwonym. Czerwone klocki przedstawiają samogłoski. Klocki dźwięczą przy potrząsaniu nimi, wydając dzwoniący, metaliczny dźwięk.
  • 27 klocków w kolorze zielonym. Zielone klocki przedstawiają połączenie spółgłoski bezdźwięcznej z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę bezdźwięczną. Klocki stukają przy potrząsaniu nimi wydając głuchy dźwięk (bezdźwięczne).
  • 39 klocków w kolorze niebieskim. Niebieskie klocki  przedstawiają połączenie spółgłoski dźwięcznej z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę dźwięczną.  Klocki dźwięczą przy potrząsaniu nimi, wydając dzwoniący, metaliczny dźwięk (dźwięczne)

Muzyka

To pięć utworów specjalnie skomponowanych na potrzeby gry edukacyjnej Łowcy Wyrazów.

Warstwę tekstową utworów stanowią głoski i sylaby otwarte przedstawione wizualnie na macie edukacyjnej stanowiącej element zabawy edukacyjnej Łowcy Wyrazów.

Każdy, z pięciu utworów, został przygotowany w następujących wariantach:

  • sylaby dźwięczne oraz wersja karaoke (linia melodyczna do samodzielnego śpiewania)
  • sylaby bezdźwięczne i wersja karaoke (linia melodyczna do samodzielnego śpiewania)

Tempo utworów jest zróżnicowane: od najwolniejszego, kiedy dziecko zapoznaje się z sylabami i uczy się rozmieszczenia tekstu na macie, do bardzo szybkiego, służącemu utrwaleniu materiału.

Artykulacja wyśpiewywanych głosek i sylab jest bardzo staranna.

Dzięki muzyce obie półkule mózgu działają równocześnie, koncentrując pracę naszego mózgu jednocześnie na muzyce i słowach.

Ile czasu bawić się z dzieckiem?

Bawić się z dzieckiem należy tylko wtedy, kiedy dziecko ma odpowiedni nastrój i chęć „do pracy”. Pamiętaj, że zabawa nie może być przymusem. Czas poświęcony na zabawę zależy od jego wieku, możliwości i chęci.

Od 10-15 minut do całego wieczoru spędzonego na zabawie. Ważna jest regularność pracy z dzieckiem.

Przykładowe zabawy

Wymyśl temat przewodni zabawy (tzw. zabawa kierowana) na przykład dom. Wskazujcie na macie z liter i sylab nazwy poszczególnych przedmiotów w domu.



Milenka układa nazwy swoich zwierzątek które kolekcjonuje.


Zabawa w sklep – z kostek sylabowych możecie ułożyć listę zakupów. Możecie także bawić się inaczej – czyli sprzedawać w sklepie kostki z sylabami, aby na końcu zabawy sprawdzić kto ułoży więcej wyrazów z kupionych kostek?

Pamiętaj, że zarówno bawiąc się matą jak i klockami powinnaś wykorzystywać muzykę. Włączcie muzykę i śpiewajcie na różne melodie sylaby przedstawione na klockach oraz macie, obracając jednocześnie klocki tak, aby była widoczna sylaba którą aktualnie śpiewacie.

Matę możesz wykorzystywać także do zabaw typu bingo, koło fortuny czy wykreślanki zakrywając wylosowane sylaby i litery kartkami papieru.

Możesz tak jak na przykład ja z Milenką – grać w kostkowe scrabble.





Więcej pomysłów na zabawy otrzymasz wraz z instrukcją maty i klocków. Dodatkowe scenariusze znajdziesz także na stronie Łowcy Wyrazów.

Słowem podsumowania

Napiszę tylko tyle: to kolejna pomoc jaka trafia w moje ręce, gdy bardzo żałuję, że nie miałam jej parę lat temu. O ileż szybciej poszłaby nam nauka czytania, gdybym miała taką matę i klocki jakieś 4 lata temu…

Polecam z całego serca, bo jest to naprawdę rewelacyjna pomoc!



Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.