Tęczowy zawrót głowy

Tęczowy zawrót głowy

Kolorami możemy bawić się z dzieckiem w różnorodny sposób, dziś chciałabym zaproponować Wam kolorowe zabawy tematyczne.

Tematem naszych zabaw będzie – tęcza. Wiosna, burze, słońce, deszcz – to idealne warunki atmosferyczne do powstania tęczy. Wyjaśnijcie dzieciom w jaki sposób powstaje tęcza, powiedzcie z jakich kolorów się składa, zaobserwujcie tęczę na niebie, zróbcie jej zdjęcie na pamiątkę. Warto takie zdjęcie wkleić do Dziennika Wydarzeń jeśli go prowadzicie.

Przygotowałam również specjalny tęczowy pakiet zabaw kreatywnych, którymi możecie bawić się z dzieckiem przy okazji poznawania tematu „tęcza”.

Poznajemy kolory tęczy – czyli tęczowa plansza do zabaw kreatywnych. Dziecko może kłaść na tęczy kolorowe pomponiki:

IMG_6223

 

Drewniane korale:

IMG_6225

 

Tęczowe liczmany:

IMG_6241

ale także kolorowe guziki, strzępki papieru, może także wyklejać puste pola kolorową plasteliną, pomalować farbami lub kredkami.

 

Plansza do kontynuowania/uzupełniania sekwencji.

Jest to czarno biała plansza z kołami. Dorosły kładzie sekwencję – dziecko ją kończy, lub  dorosły układa całą sekwencję z brakującymi elementami i dziecko ją uzupełnia.  Bawimy się używając drewnianych koralików:

IMG_6215

 

Kolorowych pomponików:

IMG_6219

 

Tęczowych liczmanów:

IMG_6243

Ale także jak przy planszy z uzupełnianiem kolorów w tęczy możemy użyć kolorowych guzików, kulek z plasteliny, czy czegokolwiek co przyjdzie nam do głowy. Każdorazowo użyty inny materiał do zabawy sekwencjami sprawi, że ćwiczenia nie będą nudne.

Stopniowanie odcieni: zadaniem dziecka jest ułożenie na planszy pracy odpowiednich kwadratów  z kolorami – od najciemniejszego odcienia danej barwy do najjaśniejszego:

IMG_6228

Używając planszy do stopniowania odcieni możemy pobawić się także z dzieckiem w kategoryzacje wg koloru. Wszyscy chyba znacie grę firmy Granna „Tęcza”?

IMG_6237

 

Używając mojej karty do stopniowania odcieni danego koloru możemy za pomocą etykiet z gry Tęcza pobawić się w kategoryzacje, o tak:

IMG_6239

 

Co jeszcze ciekawego dla Was przygotowałam? Oczywiście tęczową naukę czytania 🙂

Obrazki rozcinamy na pół i …do dzieła 😉

IMG_6232

 

Mam do Was jeszcze coś specjalnego, co myślę, że wszystkie dzieci pokochają – tęczowe pisanie. Po wydrukowaniu mojej tęczowej planszy kładziemy ją na tacy lub w jakimś pudełku:

IMG_6234

 

Wysypujemy na nią cukier, mąkę, piasek, kaszę – cokolwiek sypkiego co przyjdzie nam do głowy. Przy każdorazowej zabawie może to być inny materiał sypki. Mama pisze, dziecko czyta tęczowe sylaby:

IMG_6235

Dziecko może także na polecenie rodzica rysować koło, kwadrat, inne figury geometryczne, fale itp itd. Myślę, że to na pewno będzie dla dziecka niesamowita frajda 🙂

A gdy znudzi nam się już rysowanie w na przykład cukrze możemy dziecku zaproponować kolorowanie. dajemy mu kartę pracy z sową:

IMG_6247

Zadaniem dziecka jest dowolne pokolorowanie sowy przy zachowaniu reguły, że może użyć tylko kolorów widocznych pod obrazkiem. Po pokolorowaniu dziecko odpowiada na pytania czy wszystkie kolory które użyło – znajdują się na tęczy? Jeśli nie – dziecko wskazuje który z użytych kolorów nie znajduje się w kolorach tęczy.

W moim pakiecie „Tęczowe zabawy” znajdziecie jeszcze układankę paskową pomagającą w nauce liczenia, dwa labirynty oraz kolorowankę tęcza.

Mój pakiet „Tęczowe zabawy” możecie kupić tutaj a tymczasem my z Milenką idziemy pisać tęczowe literki w cukrze. Wam życzę – samych tęczowych zabaw  🙂


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *