Szorstki alfabet
Co to jest szorstki alfabet?
Szorstki alfabet to jedna z podstawowych pomocy edukacyjnych metody Montessori, stosowana przy wprowadzaniu liter, nauce pisania i czytania. Dziecko wodzi palcem po literze, co pozwala mu zapamiętać jej kształt wieloma zmysłami (jednocześnie wykonuje ruch ręką, wodzi wzrokiem po literze i odczuwa pod palcem jej szorstką fakturę).
Litery wykonane są z delikatnego, szorstkiego papieru przymocowanego do drewnianej deseczki. Samogłoski są w kolorze czerwonym, a spółgłoski w niebieskim. Zgodnie z metodą Montessori najpierw wprowadza się dziecku małe literki, a później wielkie, ponieważ powszechnie do pisania oraz w druku stosuje się małe litery.
A jak to ma się u nas?
To tyle tytułem wstępu, bo jak się możecie spodziewać – u nas pomoce dostosowane są do Milenki i tego co ona na danym etapie potrzebuje.
Na cito potrzebne były mi litery pisane – takimi jakimi operuje pisząc w zeszycie. Jak powoli nie ma już problemów z różnicowaniem liter (np. M oraz m) oraz sylab (n. MA i ma), tak litery pisane do dla niej ogromny chaos. Parę liter już zna, ale jak przychodzi co do czego i ma przepisać proste zdanie typu: To lala Mila, to pojawiają się schody, bo po prostu zapomina jak wyglądają litery pisane.
Stworzyłam jej więc na szybko szorstki alfabet dostosowany do tego czego ona potrzebuje: mamy więc litery pisane, dwie obok siebie (duża i mała) .
Nasz alfabet to zestaw zalaminowanych kart, przedziurkowanych i związanych sznurkiem w kolejności alfabetycznej. Karty dostosowałam wielkością tak, aby było jej wygodnie używać ich podczas…przede wszystkim podróży samochodem do szkoły i ze szkoły.
Zalaminowane karty pocięłam i od wewnętrznej strony zrobiłam w niej dziurki szpilką – dzięki temu powstała szorstka faktura, po której Milenka może wodzić palcem, zapamiętując jak daną literkę się pisze.
U nas tak samo jak w alfabecie Montessori, samogłoski są czerwone, a spółgłoski niebieskie, ale nie dlatego, że ma być „montessori” a tylko dlatego, że od xxx lat w polskich podręcznikach do 1 klasy, tak właśnie oznaczone są samogłoski i spółgłoski.
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?
Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!
Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.
Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?
Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?
Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!
ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.
DIY pomoce terapeutyczne Kreatywne SOS Montessori materiał językowy