Sylabowe kaktusy

Sylabowe kaktusy

Jakiś czas temu kupiłam Milence świetną układankę – kaktus.

Do tej pory pracowałyśmy na niej tylko tak, że naprzemiennie każda z nas układała na kaktusie dowolną, wybraną przez siebie część. Zadanie polegało na tym, aby kaktus po dołożeniu kolejnej części się nie przewrócił. Komu przewróci się kaktus – przegrywa.

Jednak ten sposób układania w końcu zrobił się nużący – postanowiłam więc trochę zmienić zasady zabawy – do gry dołączyłam czynnik losowy – czyli kostkę.

Gracze po kolei rzucają kostką i układają na kaktusie wylosowany na kostce kolor.

Przygotowałam Milence także grę „Sylabowy kaktus”.

Wydrukowałam, zalaminowałam, wycięłam i gramy, a zasady są bardzo proste.

Zasady gry w „Sylabowe kaktusy”

Każdy gracz otrzymuje swoją doniczkę. Na stole wykładam poszczególne części kaktusów. Gracz wybiera kostkę którą rzuca, po rzucie kostką odczytuje sylabę i wyszukuje taką samą wśród kaktusów rozsypanych na stole.

Jeśli poprawnie wyszuka i przeczyta – zabiera część kaktusa ze stołu i buduje w doniczce swój kaktus.

Błędne wyszukanie – gracz oddaje dowolny fragment kaktusa z tych które ma już zbudowane.

Gra kończy się w chwili wyrzucenia sylaby której już nie ma na stole.

Następnie gracze przeliczają na głos z ilu części udało im się zbudować kaktus.

Wygrywa ten gracz, którego kaktus ma najwięcej części – w nagrodę wybiera jeden z trzech dostępnych kwiatków i dekoruje nim swój kaktus.

Kaktusa budujemy także bez użycia kostki. W tej wersji gry jeden z graczy zadaje drugiemu jaką sylabkę ma wyszukać. Kaktusa budujemy w ten sam sposób jak przy wersji z kostką, tutaj jednak bardzo ważna jest strategia.

Nie ma tutaj czynnika losowego (kostka) i włączamy strategię: gracz który chce wygrać, zadaje przeciwnikowi sylabę której nie ma już na stole – tak aby przeciwnik musiał oddać kawałek swojego kaktusa do puli.

 

Materiały:

Drewniany kaktus – aliexpress

Sylabowe kaktusy – do kupienia w moim sklepie tutaj (zestaw składa się z 64 plansz z kaktusami na których umieszczone są wszystkie sylaby otwarte – sekundarne i prymarne, oraz jednej planszy z doniczką i kwiatami)

Drewniane kostki – Educarium

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *