Sylabkowe kodowanie

Sylabkowe kodowanie

3 czerwca 2017 Kodowanie offline Nauka czytania i programowanie języka polskiego 0

Dzisiaj mam dla Was szybką propozycję na sylabowe kodowanie. Przy okazji potrenujemy też układanki lewopółkulowe – na sylabkach 🙂

Jak przygotować pomoc?

Do przygotowania tej pomocy nie potrzebujecie wiele: wystarczą nożyczki, kolorowe kartki, białe kartki i to tyle. 🙂

Z białych kartek wytnijcie kwadraty, na których piszecie aktualnie ćwiczone sylaby. Z kolorowych kartek wytnijcie większe kwadraty.

Na czystej kartce papieru naszkicujcie kratownicę – tak aby pola kwadratów odpowiadały mniej więcej kolorowym kwadratom które wycięliście.

I to wszystko.

Ja z lenistwa używam mojej maty do kodowania i kolorowych kwadratów które mam do nich przygotowane. Sylabek też nie chciało mi się pisać samodzielnie, więc sięgnęłam po sylabki z WiRowskiego zestawu „Moje sylabki 1”. My kodujemy na macie, w celu urozmaicenia Milenie nauki czytania.

Jak my kodujemy? To proste.

Po lewej stronie maty (czyli powiedzmy po prostu na stole obok kartki z kratownicą) układacie kolorowy kod z kwadratów.

Na każdym kwadracie (innego koloru) układacie sylabki.

Przed dzieckiem układacie kod z sylabek.

Zadaniem dziecka jest stosując schemat układanek lewopółkulowych (czyli zwracamy uwagę na odpowiednią kolejność – przypomnę: od lewej do prawej, rzędami, od góry do dołu) odczytać sylabę na głos, a następnie znaleźć tę sylabę na kolorowym polu i odpowiedni kolor kwadratu położyć pod etykietami z sylabami.

Trochę to być może zagmatwanie brzmi – ale zerknijcie na zdjęcie i już wszystko będzie jasne 🙂 Możecie też dla urozmaicenia pracować w drugą stronę – przed dzieckiem układacie kod z kolorowych kwadratów, a dziecko odkodowuje kolory i układa pod spodem sylabki.

 

Miłej zabawy 🙂

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.