SOWA – Na każdą porę roku

SOWA – Na każdą porę roku

28 lipca 2017 Percepcja słuchowa i wzrokowa 0
Co to jest SOWA?

SOWA to propozycja nowej formy edukacyjnej dla dzieci w wieku przedszkolnym Państwa Elżbiety i Witolda Szwajkowskich wydane przez Wydawnictwo Harmonia.

Od innych pozycji wydawniczych dla najmłodszych odróżnia ją ścisłe powiązanie rymowanek z pięknymi ilustracjami.

Dlaczego SOWA?

SOWA to skrót od: Słucham Oglądam Wyobrażam sobie Analizuję.

Wszyscy znacie rymowanki Państwa Szwajkowskich więc nie będzie dla Was zaskoczeniem fakt, że i te są napisane stosunkowo prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem. Zawierają także pewną ilość trudniejszych wyrazów w celu wzbogacania słownictwa dzieci.

Rymowanki tematycznie nawiązują do pór roku będą więc idealnym uzupełnieniem podczas nauki kolejności pór roku. Autorzy jak zawsze z niesamowitą dbałością zwrócili uwagę na to, by rymowanki były prawidłowo skonstruowane pod względem językowym, logicznym i rytmicznym co sprzyja edukacyjnemu wykorzystaniu zarówno w sferze językowej jak i poznawczej.

Jaki jest cel tej książeczki?

Przede wszystkim stworzenie takiej sytuacji, w której dziecko, w trakcie czytania rymowanki przez osobę dorosłą, nie ogranicza się jedynie do biernego słuchania. Może aktywnie analizować usłyszaną treść w kontekście tego co widzi na rysunku.

Rymowanki bowiem możliwie wiernie opisują to, co widać na poszczególnych ilustracjach.

Jak czytać rymowanki?

Pamiętajcie o tym, że tych rymowanek nie należy czytać bez przygotowania. Bardzo istotne jest aby rodzic poświęcił chwilę i przeczytał ją sobie wcześniej. Znajdzie wtedy właściwe tempo i sposób intonacji.

Po przeczytaniu rymowanki dziecku należy przeczytać ją jeszcze raz, ale tym razem powoli, robiąc przerwy i prosząc, aby dziecko wskazywało opisane w rymowance szczegóły lub postacie.

Co jeszcze znajdziecie w książeczce?

Obok każdej rymowanki autorzy umieścili kilka pytań jakie można zadać dziecku aby sprawdzić jak dobrze zrozumiało czytaną treść.

Ich celem jest rozwijanie umiejętności uważnego słuchania oraz wnikliwej obserwacji.

Dodatkowo autorzy zamieścili krótkie uwagi i komentarze w żartobliwej formie, odnoszące się do rymowanek, ilustracji lub nawiązujące do niektórych pytań. Są one bardzo pomocne w rozmowie z dzieckiem oraz dają inspirację do wymyślania własnych odpowiedzi.

Czy polecam?

Zdecydowanie – TAK! Uważam, że czytanie tak pięknie skonstruowanych rymowanek jest zdecydowanie lepsze i więcej wnosi do rozwoju dziecka niż czytanie niektórych bajek. Bo właśnie dzięki rymowankom, czytanym płynnie i rytmicznie, rozwijacie u dziecka poczucie rytmu – tak bardzo pomocne w edukacji matematycznej.

Książeczka kryje w sobie 30 rymowanek i tyle samo, pięknych kolorowych ilustracji.

Naprawdę polecam!

Nakręciłam dla Was także krótki filmik z naszego czytania. Jak usłyszycie na końcu filmu – ja jeszcze nie zadaję Milence pytań napisanych przez autorów. Dostosowuję moje pytania do możliwości rozumienia Milenki – stąd są to pytania bardzo proste.

Zapraszam do oglądania:

Pozdrawiam Was serdecznie!

Zapisz

Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.