Ruchomy kalendarz z laleczkami
Nauka dni tygodnia, nazw miesięcy, pór roku to dla afatyka szalenie skomplikowana sprawa. Warto mu to ułatwić wprowadzając różnego typu kalendarze – na przykład ruchomy kalendarz z laleczkami.
Co to jest ruchomy kalendarz z laleczkami?
Wprowadzałam Milence różnego typu pomoce do nauki dni tygodnia, wycinałam z pianki kreatywnej, szyłam makatki. Przez rok intensywnych ćwiczeń, jakiś czas temu w końcu udało nam się osiągnąć sukces: Milenka zna nazwy dni tygodnia!
Nadszedł więc czas na naukę nazw miesięcy i przy okazji wymianę pomocy. Nic bardziej bowiem nie stymuluje dziecka, nie zachęca go do pracy jak nowa pomoc.
Ruchomy kalendarz z laleczkami to nic innego niż kalendarz z wymiennymi etykietami. Aby uatrakcyjnić Milence pracę wprowadziłam element laleczek do kalendarza.
Jak przygotowałam kalendarz?
Przygotowałam jej następujące elementy kalendarza: zalaminowane etykiety z cyframi, dniami tygodnia, nazwami pór roku i miesięcy.
Dodatkowo kupiłam małe drewniane laleczki które pomalowałam. Przygotowałam po pierwsze laleczki z atrybutami pogody: słońce, słońce z chmurami, deszcz, śnieg, burza, wiatr, chmury:
A także laleczki z porami roku: wiosna, lato, jesień i zima które pomalowałam wg kodu kolorystycznego który sobie wymyśliłam. I tak wiosna jest zielona i ma kwiatuszki, lato jest żółte i ma zielony listek, jesień jest pomarańczowa z czerwonym listkiem, a zima jest niebieska ze śnieżynką:
Do laleczek z porami roku przygotowałam 12 laleczek miesięcznych zgodnych z kodem kolorystycznym laleczek z porami roku. Na przykład lato jest żółte więc trzy miesiące letnie czyli czerwiec, lipiec i sierpień pomalowałam również na żółto. Na każdej z nich namalowałam liczbę miesiąca.
Przygotowałam również 7 laleczek – dni tygodnia i na nich również umieściłam cyfry.
Wszystko spakowałam do drewnianego pudełka z 4 przegródkami:
Na wieczku pudełka namalowałam napis: dzisiaj jest oraz przykleiłam rzepy.
I gotowe. Teraz tylko zostało mi spakować prezent i podrzucić pod choinkę od Aniołka.
Jak pracujemy na kalendarzu?
A w zasadzie: jak będziemy pracować, bo kalendarz Milenka dostanie pod choinkę 🙂
Wkraczamy na kolejny, trudniejszy poziom czyli: po wyjęciu z pudełka etykiet dziecko przypina etykietę z dniem tygodnia.
Następnie sprawdza na kalendarzu który dzień miesiąca i jaki miesiąc mamy obecnie. Wyszukuje etykiety i przypina.
Na koniec przypina etykietę z nawą pory roku.
W kolejnym kroku wyszukuje w pudełku odpowiednie laleczki, czyli jak na przykładzie:
Dzień tygodnia czwartek – czyli laleczkę z cyfrą 4.
Grudzień czyli laleczkę z liczbą 12.
Pora roku – zima czyli laleczka symbolizująca zimę, a także laleczkę z aktualną pogodą za oknem:
Teraz cały haczyk tkwi w tym ,że dziecko nie ustawia sobie laleczek sobie a muzom, tylko podczas przypinania etykiet i ustawiania laleczek pracujemy z dzieckiem tłumacząc mu na przykład w ten sposób:
– Dzisiaj jest czwartek czyli czwarty dzień tygodnia. Policzmy razem: poniedziałek to pierwszy dzień tygodnia, wtorek to drugi dzień tygodnia…. (i tak dalej odliczając na palcach) Poszukaj laleczkę z cyfrą 4.
– Teraz chodź sprawdzimy w kalendarzu który miesiąc mamy. Zobacz dzisiaj jest grudzień. Dzień miesiąca 29 (rodzic wskazuje palcem odpowiednia liczbę).
Poszukaj takie etykietki aby ułożyć liczbę 29.
– Miesiąc który teraz mamy nazywa się grudzień. Dziś mamy dzień 29 grudnia.
Grudzień to 12 miesiąc w roku, policzmy na palcach razem: styczeń, luty….
W tym miejscu uczymy dziecko nazw miesięcy a także ich poprawnej odmiany.
W późniejszym etapie gdy dziecko opanuje już nazwy miesięcy możemy rozpocząć tłumaczenie mu w jakiej porze roku są jakie miesiące.
– Powiedz mi jaka jest pora roku? Znajdź odpowiednią etykietkę i przyczep. Znajdź laleczkę która kojarzy ci się z zimą. Teraz sprawdź za oknem jaka jest pogoda i wyszukaj odpowiednią laleczkę.
I jak podoba Wam się mój pomysł na ruchomy kalendarz z laleczkami?
Czekam na Wasze opinie.
Jeśli chcielibyście przygotować swoim dzieciom podobny kalendarz, poniżej lista gdzie kupiłam półprodukty:
- etykiety – zrobiłam sama, wydrukowałam zalaminowałam.
- rzep do podklejenia etykiet – kupiłam na allegro
- drewniane laleczki znajdziecie na pewno w wielu polskich sklepach. Ja kupiłam woreczek 50 sztuk na Aliexpress za ok. 3 dolary. Szukajcie pod hasłem „peg doll”
- drewniane pudełko z czterema przegródkami kupiłam w sklepie Blue-Sky Pomoce Edukacyjne i Rozwojowe.
- Laleczki pomalowałam farbami akrylowymi. Wiem, że różne farby akrylowe można kupić np. w Empiku. Niestety nie umiem Wam doradzić jakie farby kupić. Do pomalowania moich figurek użyłam farb mojego syna (mało był szczęśliwy 😉 ) do malowania figurek. Są to farby firmy Citadel oraz Warpaints.
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?
Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!
Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.
Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?
Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?
Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!
ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.
ciągi zautomatyzowane ćwiczenia funkcji poznawczych ćwiczenia prawopółkulowe DIY pomoce terapeutyczne edukacja matematyczna emocje i relacje czasowe i przestrzenne Kreatywne SOS Montessori materiał matematyczny zabawy logopedyczne