Nie masz pomysłu na prezent dla dziecka, a chcesz aby spełniał terapeutyczną rolę?
W dzisiejszych czasach nie jest żadnym problemem kupić dziecku zabawkę. Natomiast większym problemem jest znaleźć coś na tyle wartościowego, aby mogło pełnić funkcję edukacyjną, rozwojową i terapeutyczną.
Bardzo często pytacie mnie co polecam na prezent dla dziecka na różnego rodzaju święta i uroczystości. Nie chcecie aby była to banalna zabawka. Większość z Was chce od zabawki czegoś więcej – czegoś terapeutycznego i rozwojowego.
Co polecam?
Bardzo często poruszam ten temat w moich artykułach i w czeluściach mojego bloga znajdziesz już wiele polecanych przeze mnie pozycji. Wszystkie te artykuły są nadal w 100% aktualne i jeśli szukasz pomysłu na prezent dla dziecka, zapraszam Cię do zajrzenia do wpisu: „Co kupić dziecku w prezencie? Na urodziny, Dzień Dziecka czy święta?”. Znajdziesz tutaj ogrom moich propozycji.
Jeśli jednak nie znalazłaś niczego co by Cię zainteresowało w tym wpisie, zajrzyj jeszcze do tej listy moich propozycji: „Co kupić dziecku w prezencie…?”
Nadal mało? Proszę bardzo!
Moje kolejne artykuły, które Ci polecam to: „#CzasNaPogaduchy odc. 21 – gry na prezent.” oraz jeden z moich najnowszych artykułów: „NAJ sierpnia – czyli nasze terapeutyczne hity miesiąca.”
Co jeszcze ciekawego mogę Wam tym razem polecić?
Egipskie Potyczki
Egipskie Potyczki to gra planszowa, która oferuje wyścig dla dwóch graczy, sporą dawkę interakcji, a przy tym wymaga myślenia strategicznego. W skład gry wchodzi nietypowa plansza z dwudziestoma polami. Jej najważniejszymi polami są Skarabeusze. Każdy z graczy dysponuje siedmioma, dwustronnymi pionkami. Na każdej stronie (awersie i rewersie) znajduje się symbol danego boga, Horusa lub Anubisa, a tylko na rewersie symbol znajduje się w okręgu. Te okręgi mają znaczenie przy rozbudowanej wersji gry.
Do gry dołączone są także nietypowe kości – po jednej dla każdego gracza. Kości te, są to patyczki, na których znajdują się różne ilości symboli. Dodatkowo załączona jest także drewniana tabliczka z opisami wszystkich pól funkcyjnych.
Więcej o grze Egipskie Potyczki przeczytasz w tym artykule.
Tulula
Tulula edukuje w sposób naturalny, niejako przy okazji. To rzeczywistość, którą dziecko zna, dlatego zabawa jest ciekawa i niestresująca. Jest to także wspaniała pomoc logopedyczna która wzbogaca słownictwo czynne i bierne, rozwija umiejętność analizy i syntezy, usprawnia logiczne myślenie, rozwija małą motorykę i … wywołuje uśmiech na twarzy dziecka.
Więcej o pudełkach Tulula przeczytasz w tych artykułach: „Nazwij i wrzuć! Zwierzęta egzotyczne , Loteryjka obrazkowa zwierzęta leśne i wiejskie ,
Ćwiczenia terapeutyczne z ubraniami od Tulula oraz
#CzasNaPogaduchy odc.14 – Tulula
Układanka „Załaduj ciężarówkę”
Układanka „Załaduj ciężarówkę”, to bardzo interesująca pozycja już dla 2 letnich dzieci firmy Skumaj To.
Układanka rozwija małą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość, umiejętność odwzorowywania oraz umiejętność koncentracji na zadaniu.
Gwiazdozbiory
Gwiazdozbiory to jedno z najmłodszych dzieci, prężnie rozwijającej się firmy Buu Strasznie Fajne Zabawki. Użyj latarki i zobacz gwiaździste niebo, gdziekolwiek jesteś! Gwiazdozbiory to pomoc edukacyjna stworzona z myślą o miłośnikach astronomii. Zestaw zawiera karty z najbardziej znanymi gwiazdozbiorami, wszystkimi konstelacjami zodiakalnymi oraz tabliczki przedstawiające zaćmienie słońca i fazy księżyca.
Sorter szczeniak
Bardzo ciekawy sorter dla dzieci już od 11-12 miesiąca. Po przekręceniu noska, zmienia się kształt buzi pieska gdzie należy wrzucić odpowiedni klocek. Dziecko poprzez zabawę uczy się rozpoznawania podstawowych kształtów i kolorów. Kształty przechowuje się na tacce, która jest integralną częścią zabawki.
Podczas zabawy dziecko ćwiczy zdolności manualne, koordynacje ręka – oko, cierpliwość i koncentrację. Sorter szczeniak znajdziecie w sklepie Majolinek.
Drewniane klocki – puzzle
Układanie puzzli stymuluje rozwój mózgu dziecka już od najmłodszych lat. To znakomity trening pamięci i koncentracji, który dodatkowo uczy rozpoznawania kształtów oraz logicznego myślenia. Puzzle rozwijają też wiarę we własne możliwości, ćwiczą sprawność manualną dłoni i cierpliwość.
Puzzle które Wam polecam składają się z 4 drewnianych klocków. Komplet umożliwia ułożenie 6 różnych obrazków z postaciami zwierząt: jeża, pingwina, wieloryba, sowy, ptaka i ważki. To doskonała układanka dla małych dzieci na rozpoczęcie przygody z puzzlami. Znajdziecie je w sklepie Majolinek.
Masa plastyczna Mad Mattr
Czyli moje odkrycie tego roku! To masa plastyczna, która powstała w wyniku połączenia pucholiny i piasku kinetycznego. Rozciąga się jakby była z gumy, a zarazem idealnie odwzorowuje kształty z foremek. Mad Mattr to mięciutki materiał modelarski, który łatwo się formuje. Można go ugniatać, rozciągać, ściskać. Można wybrać jeden z 6 kolorów, zajrzyjcie do Majolinka, aby zobaczyć jakie kolory mają te masy.
Equiliboom
To świetna gra zręcznościowa, w którą można grać zarówno w domu, jak i w ogrodzie.
Gotowi do startu? Start… Tradycyjny wyścig jajek na łyżeczce – bez dodatkowego sprzątania rozbitych jajek. Kto zachowa jajko w stanie nienaruszonym? Jeśli gracz upuści jajko, a będzie musiał znaleźć małą ukrytą kulkę, z powrotem zamknąć w jajku i kontynuować wyścig . Aby zwiększyć trudność – dodaj dziecku kilka przeszkód, rozłóż ręcznik po którym trzeba przejść, postaw krzesło które trzeba ominąć.
Różne drobiazgi za niewielką ceną które sprawią wiele radości
Gorąco polecam Wam kupowanie dzieciom tego typu drobiazgów i w dzisiejszym wpisie chciałabym abyście szczególnie wzięli pod uwagę przy planowaniu prezentów:
Marbushka Opowieść Bożonarodzeniowa
Gry planszowe węgierskiej marki Marbushka zostały stworzone przez duet artystów, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Powstały z pasji do gier dlatego cechują się świetną fabułą oraz przepiękną grafiką. Są trwałe, bardzo dobrej jakości, wykonane tylko z naturalnych materiałów.
Gra Opowieść Bożonarodzeniowa Marbushka wprowadza graczy w magiczną atmosferę przedświąteczną.
Piękna grafika i wyjątkowa fabuła dodadzą jeszcze więcej magii w okresie Świąt Bożego Narodzenia 🙂
W małym miasteczku daleko stąd wszyscy wyczekują Bożego Narodzenia. W oknach widać świąteczne światełka, a wszystkie domy zostały już przyozdobione. Wszystko wygląda tak pięknie, że nawet jeden z aniołów zatrzymał się z wrażenia. Przyglądał się ozdobom okiennym i nie dostrzegł śniegowej chmury, która zasłoniła oblodzoną drogę. Poślizgnął się, a niesione przez niego prezenty powędrowały w powietrze w różnych kierunkach. W tym samym czasie ze szkolnych uroczystości bożonarodzeniowych wracały dzieci. W trakcie długiej drogi do domu było tyle rzeczy do oglądania, że dzieci zatrzymywały się często oglądając witryny sklepowe, rozmawiając, podnosząc zagubione czapki i szaliki… być może znalazłyby czas, by pomóc aniołowi?
Zasady gry
Każdy z graczy wybiera sobie postać dziecka oraz odszukuje na żetonach atrybut który zgubiło dziecko. Żetony z atrybutami kładziemy na dowolnym polu planszy na którym nie ma rysunku. Pozostałe figurki oraz zagubione części garderoby nie biorą udziału w grze.
Obok planszy kładziemy w stosie wszystkie żetony z prezentami (obrazkami do dołu), a anioła stawiacie na dowolnym polu planszy na którym nie ma ilustracji.
Instrukcja gry jest zawiła, przedstawię Wam więc moją, uproszczoną wersję w którą będę grała z Milenką.
Uproszczona wersja gry
Gracze po kolei rzucają kością i przesuwają swoją postać. Na planszy mamy 6 pól funkcyjnych, i gdy gracz stanie na jednym z nich dzieje się odpowiednia akcja:
- Odcisk stopy – jeśli gracz stanie na tym polu, jego uwaga zostanie zakłócona i nagle zaczyna przyglądać się witrynom sklepowym, powoduje to, że traci ruch i czeka jedną kolejkę.
- Kałuża – jeśli gracz zakończy ruch na polu z tą ilustracją, nie może stać dalej w kałuży bo zamoczy buciki! Przeskakuje na kolejne pole.
- Lód – Uwaga! Lód jest śliski! Jeśli gracz zakończy swój ruch na polu z lodem musi przemieścić swój pionek tak daleko jak wskazuje strzałka.
- Głęboki śnieg. W głębokim śniegu bardzo trudno się poruszać. Jeśli gracz zakończy swój ruch na tym polu w kolejnym swoim ruchu porusza się tylko o jedno pole do przodu – niezależnie ile wyrzucił oczek na kostce.
- Łopata do śniegu. Nasypało tyle śniegu, że nie można przejść. Gracz musi śnieg odgarnąć w związku z tym – traci kolejkę.
- Prezent – gracz który stanie na polu z ilustracją prezentu, bierze ze stosu jeden żeton z prezentem i stara się jak najszybciej znaleźć w mieście zagubiony prezent. Gdy mu się uda anioł przylatuje na jego pole i odbiera od niego prezent który zagubił. Używając swojej magii umieszcza go pod choinką. Gdy gracz w kolejnym rzucie kostką rusza dalej, anioł zostaje na polu oczekując aż wezwie go inny gracz który odnalazł prezent.
Kolejne zasady…
Jeśli gracz stanie na polu na którym stoi anioł rzuca jeszcze raz kostką i kontynuuje ruch.
A co w przypadku gdy staniemy na polu na którym stoi inny gracz? Musicie porozmawiać, a pogawędka może być bardzo długa. Aby opuścić to pole gracz musi wyrzucić na kości 5 lub 6 oczek. Zasada ta dotyczy wszystkich graczy, nawet tego który pozostał na polu.
Jeśli gracze spotkają się na polu z łopatą lub odciskiem stóp, pomagają sobie wzajemnie. Nie muszą wtedy wyrzucić 5 lub 6 aby opuścić pole.
Zagubione przedmioty – jeśli gracz stanie na polu z zagubionym przedmiotem, wzywa jego właściciela do siebie i oddaje mu zgubę. Jeśli to jest przedmiot gracza, zabiera tafelek z planszy i kładzie przed sobą.
Jeśli są gracze, którzy pozostali daleko w tyle, nie martwcie się. Anioł może przybyć im z odsieczą i przenieść na linię końcową, tak aby wszyscy mogli spędzić Boże Narodzenie razem.
Chcesz to zobaczyć?
Chcesz zobaczyć jak wygląda ta gra i pozostałe zabawki które opisałam?
Podczas mojego spotkania live #CzasNaPogaduchy, pokazywałam opisane zabawki oraz pokazywałam grę Marbushka. Zachęcam Cię do obejrzenia zapisu tego spotkania.
#CzasNaPogaduchy to spotkanie podczas którego znajdziesz porcję wiedzy z zakresu terapii dziecka z problemami z nabywaniem i rozumieniem mowy.
Znajdziesz tu także sporo motywacji, pomysłów na ćwiczenia terapeutyczne, a także pogadamy sobie jak mama z mamą przy kawie i ciastku o wszystkim i niczym – bo nie samą terapią dziecka człowiek żyje.
Czasem się pośmiejemy, czasem poplotkujemy, pogadamy też o wodzie i pogodzie.
Podczas #CzasNaPogaduchy odpowiadam także na Wasze pytania, ale plotę również 3 po 3 co mi ślina na język przyniesie.
Jeśli masz ochotę być z nami na żywo podczas tych luźnych spotkań – zapraszam Cię w każdy czwartek o godzinie 10:00 na mój profil na Facebook lub na Instagram.
Chcę Was motywować, chcę aby na Waszych ustach pojawił się uśmiech, chcę abyście się zrelaksowały i ze zdwojoną siłą ruszyły po spotkaniu do ćwiczeń terapeutycznych z Waszymi pociechami.
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?
Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!
Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.
Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?
Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?
Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!
ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.
#CzasNaPogaduchy analiza i synteza wzrokowa moim okiem video