Nic tu nie jest przypadkowe
W maju 2016 roku serwis Edukacja Wczesnoszkolna przeprowadził badania ankietowe, które wykazały, że nauczyciele przedszkola i nauczania początkowego, uważają sylabową metodę nauki czytania za najskuteczniejszą.
Jednak pomimo rosnącej popularności metody sylabowej, jest ona wykorzystywana tylko w nielicznych grupach sześciolatków.
Dlaczego?
Jak wynika z tych badań, przyczyną takiego stanu jest niewystarczająca baza materiałów dydaktycznych powiązanych z tą metodą oraz przewaga w kartach pracy i materiałach ćwiczeniowych, edukacyjnych i podręcznikach – metody analityczno-syntetycznej.
I tak oto…
Wydawnictwo Neuron stworzyło pomoc idealną do nauki czytania metodą sylabową: Sylabowe tablice demonstracyjne.
Gdy pierwszy raz otworzyłam tę teczkę, wyjęłam plansze i przekartkowałam je… z moich ust wydobył się jęk zawodu.
Jęk zawodu, że taka pomoc na naszym rynku dostępna jest DOPIERO teraz. Bardzo żałuję, że nie miałam możliwości pracy z Milenką na tych tablicach, gdy uczyłam ją czytać.
Teczka jest naprawdę fantastyczna i nic tu nie jest przypadkowe.
Stąd też i tytuł tego artykułu: Nic tu nie jest przypadkowe.
Po pierwsze #NicTuNieJestPrzypadkowe:
Kolejność wprowadzania sylab na kartach jest zgodna z rozwojem mowy dziecka – od samogłoski A, do zestawu sylab ze spółgłoską R.
Wyrazy podstawowe zbudowane z sylab otwartych – są czyste i proste fonetycznie, bez zbitek spółgłoskowych i niepotrzebnych zmiękczeń.
Po drugie #NicTuNieJestPrzypadkowe:
Na tablicach zastosowano dużą drukowaną czcionkę bezszeryfową, która jest łatwiejsza w percepcji wzrokowej dla dzieci z grupy ryzyka dysleksji.
Ale nie tylko!
Te same wyrazy zapisane są także pismem elementarzowym, na wzorcowej, monochromatycznej, powiększonej liniaturze.
Po trzecie #NicTuNieJestPrzypadkowe
W pomocy zastosowano wyrównanie tekstu tylko do lewej strony (bez wyrównywania od lewej do prawej), dzięki czemu nie tworzą się nieregularne odstępy między sylabami. A to ułatwia w znaczącym stopniu dzieciom pracę z tekstem.
Dodatkowo w pomocy zastosowano wzorcowe połączenia pomiędzy literami.
Po czwarte #NicTuNieJestPrzypadkowe
Wyrazy podstawowe zbudowane z sylab otwartych, są czytelne i proste fonetycznie. Oznacza to, że piszemy je tak jak czytamy. Nie ma tutaj zbitek spółgłoskowych i niepotrzebnych zmiękczeń.
Po piąte #NicTuNieJestPrzypadkowe
W piśmie elementarzowym wykorzystano zamknięte wersje liter „p” oraz „b”, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pracy z dziećmi z ryzykiem dysleksji.
Wydaje Ci się to dziwne?
Sięgnij na półkę, wyjmij swój już pewnie przykurzony elementarz Falskiego i sprawdź!
Po szóste #NicTuNieJestPrzypadkowe
Na planszach łuczkami (falbankami) zaznaczone są sylaby, natomiast dwuznaki i trójznaki są podkreślone. Dzięki temu dziecku łatwiej jest odczytywać sylaby.
Po siódme #NicTuNieJestPrzypadkowe
W pomocy autorzy zadbali o to, aby stopniowo przejść od stymulacji prawopółkulowej do lewopółkulowej. Obok wyrazów podstawowych znajduje się prosta ilustracja, która jedynie uzupełnia grafikę na tablicy.
Pod ilustracją i wyrazem podstawowym umieszczony jest cały zbiór sylab w paradygmacie.
Słowem podsumowania
Sylabowe tablice demonstracyjne to pomoc naprawdę godna polecenia, a najbardziej chyba o tym mówi fakt, iż żałuję, że taka pomoc nie była dostępna na rynku, gdy uczyłam Milenkę czytać. Na pewno sięgnęłabym po nią bez wahania.
Pomoc ta, to 39 tablic demonstracyjnych, które można powiesić na przykład na ścianie w gabinecie logopedycznym czy sali przedszkolnej. Można pracować z nimi także z dzieckiem przy stoliku, bowiem wydrukowane są na grubym (350 g), wysokiej jakości papierze.
Serdecznie polecam!
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?
Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!
Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.
Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?
Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?
Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!
ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.