Dlaczego nauka rozpoznawania kształtów jest taka ważna?

Dlaczego nauka rozpoznawania kształtów jest taka ważna?Poznawanie kształtów jest najczęściej połączone z nauką kolorów. Taką naukę dziecko zaczyna bardzo wcześnie, poprzez zabawę różnego rodzaju sorterami. Rozróżniane kształtów to jeden z pierwszych sposobów identyfikacji i porządkowania informacji wizualnej.

Eksperci w dziedzinie nauczania początkowego potwierdzają, że umiejętność rozpoznawania i odwzorowywania kształtów ma ogromne znaczenie w procesie nauki pisania i liczenia. Dzieci, patrząc na kształty i szukając ich charakterystycznych cech: linii prostych, boków, kątów – rozwijają zdolność obserwacji.

Próbując je odtworzyć i odwzorować, ćwiczą spostrzegawczość i rozwijają zdolności manualne, a także nabywają umiejętność orientacji w przestrzeni. Dzięki takiemu treningowi dziecko dużo szybciej poradzi sobie z nauką pisania liter i cyfr, a także bieglej będzie poruszać się wśród bardziej zaawansowanych zagadnień matematycznych.

Jak możesz bawić się z dzieckiem w rozpoznawanie kształtów i kolorów?

Do tego celu przygotowałam specjalną pomoc, którą możesz kupić w moim sklepie Poznajemy kształty, możesz także taką pomoc przygotować samodzielnie.

Na początek wybierz jeden kształt, podaj jego nazwę jeśli dziecko jej nie zna. Zadaniem dziecka jest znalezienie wśród obrazków dzieci trzymających różne figury – obrazka z dzieckiem trzymającym na przykład kwadrat. Zadanie możesz utrudnić, dając dziecku kwadrat innego koloru niż kwadrat który trzyma postać na obrazku.

Następnie podaj dziecku planszę z wizerunkiem dziecka trzymającego figurę (np.prostokąt). Nazwijcie figurę, oraz podajemy nazwę jej koloru. Na plastikowym talerzyku wyłóż wszystkie wycięte figury. Zadaniem dziecka jest odnalezienie na talerzyku wszystkich prostokątów (kategoryzacja wg. kształtu) – bez względu na kolor i wielkośćIMG_4417


Możesz odwrócić plansze białą stroną na wierzch i poprosić dziecko aby podzieliło figury według koloru.IMG_4419


Jak się jeszcze bawić?

Z wyciętych figur dziecko może układać sekwencje atematyczne. na przykład takie jak tutaj:IMG_4422


Możesz zaproponować także dziecku szukanie w domu i na spacerze różnych przedmiotów o danym kształcie.

Ćwiczcie także sekwencje słuchowe: połóż- czerwony kwadrat, żółte koło. A także układanki bazujące na zasadzie: dorosły układa np. domek z kształtów, a zadaniem dziecka jest odwzorować taki sam pod spodem. Pamiętajcie o przeliczaniu kształtów dzieląc je na różne kategorie: ile jest czerwonych dużych kół a ile czerwonych małych gwiazdek, ile jest gwiazdek a ile kwadratów itp itd.

Zestaw „Poznajemy kształty” możesz kupić w moim sklepie – tutaj.

Jest to zestaw do nauki kształtów: gwiazda, koło, kwadrat, ośmiokąt, owal, pięciokąt, prostokąt, romb, siedmiokąt, sześciokąt, trapez, trójkąt.
W zestawie dwie plansze przedstawiające dzieci trzymające figury geometryczne oraz każda z figur geometrycznych: 1 plansza z rysunkiem dziecka i figury oraz nazwą figury plus dwie plansze z figurami różnych wielkości i kolorów.
W sumie 38 plansz.
Produkt w pliku PDF do samodzielnego wydruku i przygotowania (wycięcie, laminowanie).
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *