Nasz program Montessori – luty 2017

Nasz program Montessori – luty 2017

Trochę ostatnio zaniedbałam naszą miesięczną tematykę montessoriańską, a szkoda, bo Milenka pięknie na niej pracuje. Postanowiłam się zrehabilitować i od lutego, co miesiąc będę wprowadzała jej bloki tematyczne. Poniżej prezentuję Wam nasz plan na miesiąc luty.

TEMAT NA LUTY: ZIMA

Materiał Praktyczny:

 • dbanie o czystość mieszkania po powrocie ze spaceru – wszyscy wiemy jak „cudownie” wygląda przedpokój gdy się do niego wejdzie w ośnieżonych/ubłoconych chlapą z solą butach. Będziemy więc uczyć się wycierać podłogę szmatką, oraz odstawiać buty na specjalne tace z kamieniami do osuszania butów.
 • zakładanie szalika, rękawiczek i kurtki. Milena całkiem dobrze radzi sobie z butami i czapką, szalik zakłada na „jako tako” 🙂 Rękawiczki owszem założy ale tylko te z jednym palcem. Kurtkę założy, ale ma już problemy z zapięciem. Będziemy więc uczyć się porządnie zakładać szalik, zapinać kurtkę i zakładać rękawiczki z pięcioma palcami.
 • przygotowywanie herbaty – po powrocie z długiego spaceru, każdy ma ochotę napić się ciepłej herbatki 🙂

 

Materiał Kosmiczny:

 • dokarmianie ptaków w karmniku – kluczowa sprawa zimą 🙂 Mamy własny karmnik i codziennie dokarmiamy ptaki, niemniej głównie robię to ja. Teraz zadanie dosypywania ziarna ptakom będzie spoczywało w rękach Milenki.
 • rozpoznawanie i nazywanie ptaków które ucztują w naszym karmniku – w tym celu przygotowałam karty trójstopniowe z wszystkimi ptakami które do nas zaglądają. Wydrukowałam, zalaminowałam i tak się prezentują:

 

 • nasza półeczka czytelnicza na luty kręci w tematyce ptaków i zwierząt zimą.

Materiał Językowy:

 • układanie do odpowiednich kapeluszy z paradygmatami do bałwanków. Przygotowałam sobie na „zaś” od razy paradygmaty z B i pomyślę czy końcem lutego nie wskoczyć powoli w B, bo z P i M Milena sobie świetnie radzi. Poniższe bałwanki z kapeluszami możecie kupić w moim sklepie: „Dopasuj kapelusz”

 • dokładanie bałwankom odpowiednich rękawiczek – wydrukowałam i zalaminowałam karty z sylabami z mojego pakietu „Nasza zima”. Zadaniem Milenki będzie dołożenie do powyższych bałwanków odpowiednich rękawiczek z sylabami.
 • wyszukiwanie takich samych rękawiczek z paradygmatami.
 • memory sylabowe przy użyciu rękawiczek z paradygmatami.
 • przygotowałam grę planszową „Sylabowy bałwanek”

 • gra w sylabowe bałwanki  – możecie je również kupić w moim sklepie: „Memory sylabowe – bałwanek”.
 • wszystkie językowe karty pracy z mojego pakietu „Nasza zima”.
 • do materiału językowego dodałam również różne ilustracje zimy: będziemy uczyły się co widać na ilustracji – odszukiwać elementy które wymienię oraz opowiadać co widzimy na ilustracji.

Materiał Matematyczny:

 • układanie odpowiedniej ilości guzików na bałwanku. zadaniem Mileny będzie rozpoznanie cyfry, przeliczenie kropek i ułożenie na planszy bałwanka odpowiedniej ilości pomponów za pomocą szczypiec. Moją planszę „Szablon – bałwanek” możecie kupić w moim sklepie, a „Karty z cyframi”  możecie pobrać w sklepie za darmo.

 • rozpoznawanie symboli graficznych cyfr i przeliczanie bałwanków:

 • rozpoznawanie symboli graficznych cyfr i karmienie ptaszków odpowiednią ilością ziaren słonecznika układanych za pomocą szczypiec.

Materiał sensoryczny:

 • lepienie kul ze śniegu itp – czyli typowe oczywistości o których aż nie wypada pisać 😉
 • do materiału sensoryczne doliczyłam różnego typu zimowe karty pracy, które będę prezentowała Wam sukcesywnie podczas pracy na moim koncie na Instagram. Będą różnego typu prace plastyczne angażujące wiele zmysłów.
 • Rysowanie śnieżynki: zadaniem Milenki będzie uszeregowanie kart ze śnieżynkami a następnie odtworzenie wzoru na tacy z mąką (wybaczcie, że zdjęcie bez tacy z mąką, ale nie miałam czasu – zdjęcia naszej pracy również pokaże w czasie jej trwania na moim koncie Instagram)

Taki mam mniej więcej plan, który będzie na pewno rozszerzony w zależności tego co mi moja ułańska fantazja podsunie.


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *