Na wsi

Na wsi

Już od jakiegoś czasu pasjonuje mnie temat pedagogiki Montessori. Im więcej czytałam na ten temat, tym bardziej mi się podobał.  Nie będę tutaj opisywała założeń pedagogiki Montessori, bo nie czuję się na siłach wyjaśniania tematu dokładnie. Myślę, że moi czytelnicy na pewno zetknęli się z tym tematem w mniejszym bądź większym stopniu, a jeśli nie to znajdą wszystkie informacje w internecie – a jest tego naprawdę cała masa!

Postanowiłam do edukacji i terapii córki wpleść wiele elementów tej metody. Działam intuicyjnie i chciałabym Wam pokazać w jaki sposób łączę pedagogikę Montessori z Metodą Krakowską oraz innymi metodami w terapii afazji którymi prowadzę córkę. Na pierwszy ogień poszło sprzątanie w pokoju i przygotowanie go na „styl montessoriański”.

Na niskich półkach urządziłam jej „kąciki tematyczne”. Założenie Montessori jest aby materiał na półkach podzielić na 5 kategorii: życie praktyczne, materiały sensoryczne, materiały do nauki języka, matematyki innych dziedzin, materiały artystyczne i materiały religijne. Pominęłam zupełnie materiały religijne, gdyż nie jesteśmy osobami wierzącymi.

Przygotowałam materiały z dziedzin: życie praktyczne, materiały sensoryczne, materiały do nauki matematyki, materiały do nauki języka i materiały plastyczne. W ramach ciągów tematycznych przygotowałam jej osobny kącik w którym znajdują się materiały ze wszystkich powyższych dziedzin – ale związane z obranym przeze mnie tematem. Na początek naszym tematem przewodnim jest wieś – czyli zwierzęta na wsi, życie na wsi itp. Tak wygląda część „Wiejskiego Kącika”.

IMG_2143

 

Jak się bawimy?

Materiały plastyczne: przygotowałam córce różnego rodzaju kolorowanki o tematyce wiejskiej. Kolorujemy kredkami, farbami, robimy wydzieranki itp itd. Dodatkowo do kategorii plastycznej dołożyłam trening grafomotoryki – czyli rysowanie po śladzie bez odrywania ręki:

IMG_2148

 

Materiały do nauki matematyki: przygotowałam planszę z kurkami, które trzeba nakarmić kuleczkami papieru za pomocą szczypiec – czyli liczymy i trenujemy motorykę małą. Jak już córka będzie dobrze radziła sobie z kuleczkami papieru – zmienię je na ziarna kukurydzy.

IMG_2151

IMG_2168

 

Poza tym: kategoryzujemy i następnie przeliczamy ilość zwierząt w danej kategorii:

IMG_2159

IMG_2163

 

Materiały do nauki języka – tutaj mamy wiele pomocy począwszy od przypominania sobie wyrażeń dźwiękonaśladowczych:

IMG_2146

 

Poprzez pokazywanie i nazywanie zwierzątek (gumowych, na planszach, kartonowych itp), zabawy w sekwencje słuchowe z wykorzystaniem mojej Krowy Sekwencyjnej.

IMG_2156

 

Aż po przygotowaną przeze mnie wczoraj planszę do ćwiczeń paradygmatów „P” – kaczki PA, PE, PO, PU, Pi, PY – idą nad staw:

Jak wprowadzać pierwsze sylaby otwarte w paradygmatach przeczytasz w tym moim wpisie

IMG_2154

 

Do materiałów językowych zaliczyłam również moją planszę: połącz w pary, bowiem bardzo dużo przy takiej zabawie trenujemy wymowy i rozumienia poleceń – bowiem nie łączymy tylko w pary! Razem z córką łączymy także: połącz kozę i świnkę. W ten sposób sprawdzam jej rozumienie poleceń.

IMG_2147

 

Materiały sensoryczne połączyłam z życiem praktycznym: na początek postawiłam na prostotę. Na początek przesypujemy ziarno dla kury (w naszym przypadku ryż, muszę kupić inne rodzaje  ziaren). Później dla kozy itp itd.  Przesypujemy wszystkim co mamy (łyżkami, chochelkami, kubeczkami, miseczkami, dzbankami itp itd), również palcami (sensoryka). A jak to się ma do życia praktycznego? W sumie przyznam Wam się, że nie wiem. Zycie praktyczne wg. Montessori – to zapinanie guzików, wiązanie sznurowadeł i takie tam. Owszem to też robimy, Jednak w kąciku tematycznym chwilowo nie wymyśliłam jeszcze nic innego poza umiejętnością przesypywania, mieszania itp bez wysypywania na tackę –  czyli niech żyje precyzja. W sumie w dorosłym życiu warto posiąść umiejętność wsypania cukru do cukiernicy bez zasypania cukrem połowy kuchni nieprawdaż? Tak wiem trochę to naciągam…ale trudno 😉

IMG_2187

IMG_2190

 

Nasz kącik tematyczny nie będzie trwał tydzień tylko miesiąc. Sukcesywnie wiejskie tematy będą się przewijały w rożnych formach. Będę wymieniała jej pomoce, będzie szeregowanie, sekwencjonowanie itp itd. Tak w zasadzie to nie działam dokładnie z wytycznymi żadnej metody. Biorę z każdej metody to, co wiem, że mojej córce sprawia przyjemność podczas pracy i co sprawi, że efekty jej terapii postępują ciągle do przodu. Wypracowuję sobie własną metodę: nazwijmy ją Marzeno-soriańską 😉 Nie wiem czy jest dobra, czy niedobra – ważne tu jest tylko jedno: to co robię z córką przynosi efekty. A czy to jest mix metod, czy jedna konkretna – co za różnica?

Oczywiście cześć materiałów jakie samodzielnie przygotowałam córce mam dla Was gotowe do wydruku – korzystajcie śmiało. Nie daję Wam wszystkiego bo np. zdjęcia konia, kury (kategoryzacje) po prostu ściągnęłam z internetu i sobie wydrukowałam – więc logiczne jest, że nie mogę dzielić się cudzymi fotkami. Niemniej tak czy siak myślę, że będziecie zadowoleni pakietem który Wam oferuję. jest to: rysowanie po śladzie – 2 plansze, karmienie kurek – 1 plansza, kaczki idą nad staw – 2 plansze (1 plansza ze stawem, druga kaczki z paradygmatem „P” do wycięcia – jest też jedna kaczka blanko jakby ktoś chciał inne paradygmaty sobie wpisać), łączenie w pary – 1 plansza.

Edit: 29.09.2016 – Produkt został wycofany z oferty i nie jest już dostępny.

Pozdrawiam Was serdecznie i czekam na Wasze komentarze 🙂


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.



 

10 komentarzy

  1. Paula pisze:

    Kobieto z kad ty masz tyle pomysłów 😀 brawo pozazdrościć pomysłowości i cierpliwości 🙂

    • Marzena pisze:

      A jakoś tak nie wiem…same wpadają do głowy. Ale ja mam umysł plastyczny a nie ścisły, dla mnie mnożenie to wyzwanie 🙂

  2. Becia pisze:

    Super jest ten pakiet. A ja mam pytanko, gdzie można kupić takie szczypce? Bardzo dziękuję za pomysły 🙂

    • Marzena pisze:

      Szczypce kupiłam w Biedronce – były dołączone do zestawu do malowania piaskiem. Ale prawdę mówiąc są beznadziejne – słabo się otwierają, są ogólnie jakieś takie…liche.
      Właśnie szukam w internecie gdzie można kupić porządne szczypce na których dziecku będzie się dobrze pracowało. Znalazłam w sklepie Kabum: https://www.kabum.pl/szukaj?string=szczypce
      Ale poszukam jeszcze na allegro.
      Pozdrawiam.

  3. Aniaaaaaa pisze:

    Witam czy można ze strony sciągnać planszę z kurkami, które trzeba nakarmić kuleczkami papieru??Pozdrawiam ma Pani świetne pomysły Dziękuje:)

  4. Aniaaaaaa pisze:

    Witam kliknełam w poniższy link ale u mnie nie ma opcji pobrania w formie pdf?:( 🙁 czy mogłabym prosić o przesłanie na maila tego pakieciku Na Wsi?? jeżeli nie sprawi to Pani problemu. Mój adre to lizakowska@poczta.fm

    • Marzena pisze:

      Witam,
      Odpisalam Pani na e-mail, ale w sumie nie wiem czy dotarł. Niestety nie ma takiej możliwości abym przesłała Pani pliki na e-mail.
      Mozna je pobrać za darmo w sklepie.

  5. Aniaaaaaa pisze:

    Witam już wszsytko zrobiłam powoli bez nerwów doczytałam co i jak i udało się sciągnać to co było mi potrzebne dziekuje jeszcze raz za tą wspaniałą stronkę;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *