Kreatywne SOS – łyk matematyki

Kreatywne SOS – łyk matematyki

6 lutego 2017 Edukacja matematyczna Materiał matematyczny Pomoce terapeutyczne 0

W kolejnym odcinku “kreatywnego SOS” chciałabym pokazać Wam parę pomysłów na skuteczną naukę przeliczania i dodawania. Wszystkie pomysły możecie wykonać sami w domu, niewielkim nakładem pracy i finansów 😉

  • Przeliczanie i rozpoznawanie symboli graficznych cyfr.

Potrzebujecie wytłoczki po jajkach, pisaka i guzików. We wnękach na jajka piszemy kolejno cyfry, do wieczka wsypujemy guziki. Zadaniem dziecka jest rozpoznać cyfrę i wrzucić do dziurki tyle guzików ile wskazuje cyfra:

 

Jakiej cyfry brakuje?

Potrzebujecie pudełek z kinder jajek, pisaka, kartki papieru pociętej na paski. Na pudełeczku piszecie kolejne cyfry, pomijając środkową. Zadaniem dziecka jest odczytanie cyfr i odgadnięcie jakiej cyfry brakuje. Odpowiedź i kontrola poprawności znajduje się na pasku w środku jajeczka. W ten sposób możecie również starszemu dziecku zrobić zadania z zakresu dodawania, odejmowania lub mnożenia. Na pudełku piszecie działanie w środku jest odpowiedź:

 

  • Dodawanie na guzikach. Do zrobienia tej pomocy potrzebujecie guziki (lub inne drobne elementy/klocki itp), kartkę papieru etykiety z cyframi lub karteczki na których napiszecie cyfry i pisak:

  • I kolejny sposób na dodawanie. Potrzebujemy kartkę papieru, pisak i drobne elementy. Na karce rysujemy ramkę z 10 polami po 5 w rzędzie. Na dole 3 koła z odpowiedziami. U góry kartki piszemy działanie. Pierwszy rząd to pierwsza cyfra, drugi rząd to druga cyfra. Dziecko kładzie w rzędach tyle elementów ile wskazują cyfry, przelicza je i zaznacza poprawną odpowiedź.

Mam nadzieję, że te propozycje przypadną Wam do gustu. Pozdrawiam Was serdecznie!

Zapisz

Zapisz

Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.