Koralikowa tablica mnożenia i dzielenia w praktyce
Niedawno trafiła do naszych rąk nowa pomoc czyli tablica do nauki dzielenia i mnożenia firmy Buu Strasznie Fajne Zabawki. Tablica ta może być wykorzystywana do do pracy zgodnej z pedagogiką Marii Montessori.
Co to za tablica?
Jest to drewniana tablica, która posiada sto wgłębień, oraz sto czarnych, drewnianych koralików – to właśnie dzięki tym wgłębieniom oraz koralikom w bardzo łatwy sposób nauczymy dziecko mnożyć i dzielić w zakresie do 100.
Wzdłuż górnej części tablicy oraz po jej lewej stronie wydrukowane są oznaczenia liczb od 1 do 10. Do tablicy dołączona jest także czarna tabliczka, na której kredą zapisujemy działanie. Do zestawu dołączone są także dwa żetony. Przy mnożeniu używamy obydwóch – to mnożna i mnożnik. Podczas dzielenia znacznika używamy do oznaczenia dzielnika.
Brzmi to zagmatwanie?
Pozwól, że szybko Ci wyjaśnię!
Połóż przed dzieckiem tablicę, w odpowiednie miejsce włóż czarną tabliczkę, przyszykuj kredę oraz wszystkie czarne koraliki i dwa czerwone żetony. Już jesteście gotowi do nauki! Czas więc na…
Mnożenie
Zapisz na tabliczce proste działanie. Pamiętaj aby zaczynać od małych działań, nie rzucaj dziecka od razu na głęboką wodę zadając mu działanie: Ile to jest 7 x 8 ?
Zacznij od samego początku i pracujcie małymi krokami. Zapisz na tabliczce działanie na przykład 2 x 4.
Wyjaśnij dziecku, która liczba to mnożna, a która mnożnik i poproś, aby czerwone żetony położyło na właściwych liczbach.
Następnie wyjaśnij dziecku, że aby poznać wynik mnożenia musi umieścić czarne kulki w otworach w całym zakresie oznaczonym żetonami.
Po ułożeniu kulek przelicza je i… na czarnej tabliczce zapisuje wynik.
Dzielenie
Do dzielenia będziesz potrzebować tylko jednego czerwonego żetonu. Zapisz na tabliczce działanie, na przykład 15:3
Podaj dziecku miseczkę do której odliczy 15 czarnych koralików.
Wyjaśnij dziecku, co to jest dzielnik i poproś, aby czerwony żeton położyło i oznaczyło liczbę dzielnika na tablicy. W naszym przypadku będzie to 3.
Dziecko odliczonymi wcześniej czarnymi koralikami wypełnia tablicę: rząd, po rzędzie za każdym razem dochodząc do dzielnika.
Po ułożeniu wszystkich kulek na tablicy z lewej kolumny odczytuje wynik dzielenia i zapisuje go na tablicy.
Sprawdzenie wyniku
Dziecko może samodzielnie sprawdzić czy wynik dzielenia jest poprawny. Wynik naszego przykładowego dzielenia wynosi 5.
Poproś dziecko aby wynik dzielenia oznaczyło czerwonym żetonem po lewej stronie tablicy, a następnie zebrało z tablicy wszystkie kulki i włożyło je do miseczki.
Przemnóżcie przez siebie dwie liczby oznaczone czerwonymi żetonami i zapiszcie na odwrocie czarnej tabliczki działanie: 3 x 5. Dziecko układa kulki z miseczki w polach wyznaczonych przez żetony.
Ile koralików było w miseczce? Czy w miseczce został jakiś czarny koralik?
W ten właśnie sposób dziecko z łatwością sprawdzi czy wynik jego dzielenia (bądź mnożenia) jest poprawny.
Prawda, że to proste?
Tablicę mnożenia i dzielenia w pedagogice Montessori wprowadza się dzieciom od około 6 roku życia.
koralikową tablicę matematyczną możesz kupić w sklepie Buu Strasznie Fajne Zabawki.
Chcesz to zobaczyć?
Jeśli mój opis to dla Ciebie zbyt mało, możesz zobaczyć w jaki sposób wyjaśniałam pracę na tej tablicy podczas mojego spotkania #CzasNaPogaduchy, które odbyło się 28 listopada 2019 roku.
Zapraszam Cię do obejrzenia zapisu tego spotkania:
Jeśli masz ochotę być z nami na żywo podczas tych luźnych spotkań – zapraszam Cię w każdy czwartek o godzinie 10:00 na mój profil na Facebook lub na Instagram.
Chcę Was motywować, chcę aby na Waszych ustach pojawił się uśmiech, chcę abyście się zrelaksowały i ze zdwojoną siłą ruszyły po spotkaniu do ćwiczeń terapeutycznych z Waszymi pociechami.
Chcę Was motywować, chcę aby na Waszych ustach pojawił się uśmiech, chcę abyście się zrelaksowały i ze zdwojoną siłą ruszyły po spotkaniu do ćwiczeń terapeutycznych z Waszymi pociechami.
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?
Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!
Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.
Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?
Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?
Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!
ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.