Konie – pomysły na aktywności Montessori

Konie – pomysły na aktywności Montessori


Konie, konie, koniki, kucyki… wielka pasja mojej córki, która zaczęła się nie podczas zajęć z hipoterapii, które ma regularnie od ponad 3 lat. Pasja zaczęła się od półkolonii w siodle, na które uczęszczała w wakacje.

To było nie tylko jeżdżenie na koniach jak podczas zajęć, ale głównie cała praca jaką należy wykonać przy koniach w stajni. Czyszczenie, karmienie, wyprowadzanie na padok – to się właśnie spodobało córce najbardziej.

I tak krok, po kroku, powoli rozwinęło się końskie szaleństwo w naszym domu. Dziś pokaże ci jakie pomoce przygotowałam jej z tej tematyki.

NASZE POMOCE

Zrobiłam córce pakiet pomocy edukacyjnych do matematyki z konikami – Matematyka jest fajna – część 4. Pakiet jest zgodny z materiałem szkoły podstawowej w klasach 1-3. W pakiecie przygotowałam jej różnorodne karty pracy, zabawy oraz gry matematyczne.

A co dokładnie znajduje się w środku mojego pakietu?

Gra „Czarny Piotruś”

Karty do gry w Czarnego Piotrusia, przygotowane na potrzeby dzieci, które uczą się cyfr rzymskich. Na kartach przestawione są cyfry rzymskie oraz ilustracje patyczków. Parą w tej grze jest karta z liczbą i odpowiednią liczbą patyczków na ilustracji. Karty można używać także do gry w grę memory.


Gra „Wojna – miesiące”

Druga z gier karcianych jakie znajdziesz w pakiecie „Matematyka jest fajna część 4” to gra karciana oparta na klasycznej grze karcianej w „wojnę”.

Karty zostały przygotowane tak, aby podczas rozgrywek dziecko uczyło się nazw miesięcy oraz ich symboli przedstawionych za pomocą liczb rzymskich i arabskich.

Zasady oparte są na grze w „wojnę”, co oznacza, że każda karta ma swoją wartość i zawsze zwycięża karta o wyższej wartości. Wartość kart określamy w kolejności w jakiej miesiące występują w roku. Styczeń to wartość 1, luty 2 i tak dalej. najmocniejsza karta jest grudzień, czyli 12.


Na kartach nazwy miesięcy zapisane są dwoma rodzajami czcionek: dużym, bezszeryfowym drukiem oraz pismem szkolnym. Możesz dowolnie wybrać które karty używać, lub możesz grać tak jak my – korzystając ze wszystkich kart. Możesz zostawić tylko cyfry arabskie i duży druk, możesz zostawić cyfry arabskie i rzymskie oraz pismo szkolne. Dopasuj rozgrywkę do możliwości Twojego dziecka.


Gra „Memory konie” i „Memory ułamkowe”

Pierwsza gra – memory konie, to klasyczna gra w memory, gdzie każdy z graczy usiłuje odszukać dwie takie same karty. Na kartach znajdują się ilustracje koni.


Druga gra, czyli „memory ułamkowe” to również klasyczna gra w memory, gdzie parą są ułamki przedstawione w postaci klasycznego zapisu oraz ilustracji. Do tej gry przygotowałam także córce dwie pomoce do nauki ułamków. Kolorowe koło z ułamkami znajdziecie w sklepie Majolinek. Drugą pomoc widoczną na zdjęciu kupiłam na Aliexpress (przykro mi, nie pamiętam nazwy/linka, kupiłam to tak dawno temu, że po prostu nie pamiętam).


Gra planszowa „Kto pierwszy do mety”

Typowa gra planszowa, w której wygrywa osoba, która jako pierwsza dobiegła do mety. Gra jest szybka i przyjemna, służy nam jako ciekawy przerywnik podczas bardziej wymagających zabaw i ćwiczeń.


MATERIAŁY DYDAKTYCZNE

W moim pakiecie „Matematyka jest fajna część 4” oprócz wyżej opisanych gier, zawarłam także materiały dydaktyczno – edukacyjne z zakresu edukacji matematycznej w klasach 1-3 szkoły podstawowej.

Znajdują się tam między innymi karty pracy z nauką dodawania i odejmowania w słupku w zakresie do 100, plakat z jednostkami miary oraz karty pracy, w których dziecko uczy się używać linijki i odczytywać na niej wartości oraz kreślić odcinki o zadanej długości.


W środku pakietu znajdują się także karty pracy do zaznaczania przez dziecko dowolnych części ułamka na polecenie rodzica, karty do nauki setek, dziesiątek i jedności oraz zadania z treścią.

AKTYWNOŚCI

Na naszych półkach zagościły także różnego rodzaju aktywności związane z konikami. Z kartonu wycięłam głowę konia do której przywiązałam kawałki wełny.

Na tacy przygotowałam spinki do włosów z różnego rodzaju zapięciami. ćwiczymy motorykę mała zaplatając warkocze i kłosy na końskiej grzywie i przypinamy spinki.


Jakie aktywności jeszcze podejmujemy?

Z rolek po papierze toaletowym, włóczki, kleju, ruchomych oczek i kawałka sznurka moja córka stworzyła marionetkę. Uczyłyśmy się także tworzyć scenariusze bajek, w których występowała nasza marionetka.


Przygotowałam także inne aktywności takie jak czesanie grzywy konia zabawkowym grzebieniem, którego kupiłam w sklepie Majolinek (Źrebak Our Generation QUARTER FOAL), oraz przewlekanie sznurówki przez podkowę, która jest zawarta w zestawie układanek Głodna Konisia Krysia ze SkumajTo.


Jako uzupełnienie dodałam dwie zabawy kreatywne, czyli nasze ulubione naklejki wielokrotnego użytku (Wypukłe naklejki wielokrotnego użytku Melissa & Doug Książeczka Konie) oraz Album do kolorowania Magicznym piaJskiem Sabbiarelli Konie.

Piasek wykonany jest ze zmielonego marmuru, dzięki czemu jest niezwykle delikatny i przyjemny w dotyku. Nie zawiera żadnych toksycznych materiałów, jest całkowicie bezpieczny.


Zabawa polega na tym że, specjalnym patyczkiem odklejamy naklejkę z obrazka, kolejno to miejsce posypujemy piaskiem. Piasek można rozetrzeć paluszkami lub delikatnie poruszając kartką.

Piasek marmurkowy znajduje się w tubkach w kształcie grubego pisaka, co zdecydowanie ułatwia jego aplikację. Pisak zakończony jest małym otworem z zatyczką, dzięki czemu piasek nie wysypuje się w dużych ilościach na obrazek. Po użyciu piasku można zamknąć pisak zatyczką. Dodatkowo pisak można odkręcić tak aby po skończonej zabawie wsypać do niego pozostałą część piasku.

NASZE KSIĄŻKI

W tej chwili posiadamy tylko dwie książeczki o koniach, ale niebawem nasz księgozbiór się powiększy.

Pierwsza z nich to książka pod tytułem „Konie” z Wydawnictwa Zielona Sowa i przyznam, że średnio jestem z niej zadowolona. Przyjemne ilustracje, ale zdecydowanie jest to książka dla młodszych dzieci zafascynowanych konikami. Dla nas na dwa przeczytania i tyle tego.

Natomiast druga książka którą kupiłam, czyli „Rasy koni” z Wydawnictwa Multico – to jest po prostu coś fenomenalnego. Dużo świetnych informacji o każdej rasie koni z podziałem na konie ciepło i zimnokrwiste, a także kuce okraszone przepięknymi zdjęciami.

Pozycja godna polecenia!

UKŁADANKI

Z firmy SkumajTo otrzymałyśmy gigantyczną układankę, składającą się z wielu części pod wspólnym tytułem „Koński świat”.

Znajdują się tutaj układanki o maściach koni, budowie wewnętrznej koni, a także układanki wspierające rozwój motoryki małej.
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *