Konie – nasze aktywności Montessori

Konie – nasze aktywności MontessoriKonie, konie, koniki, kucyki… wielka pasja Milenki, która zaczęła się nie podczas zajęć z hipoterapii, które ma regularnie od ponad 3 lat. Pasja zaczęła się od półkolonii w siodle, na które uczęszczała w wakacje.

To było nie tylko jeżdżenie na koniach jak podczas zajęć, ale głównie cała praca jaką należy wykonać przy koniach w stajni. Czyszczenie, karmienie, wyprowadzanie na padok – to się właśnie spodobało Milence najbardziej.

I tak krok, po kroku, powoli rozwinęło się końskie szaleństwo w naszym domu. Dziś pokaże ci jakie pomoce przygotowałam Milence z tej tematyki.

NASZE POMOCE

Zrobiłam córce pakiet pomocy edukacyjnych do matematyki z konikami – Matematyka jest fajna – część 4. Pakiet jest zgodny z materiałem szkoły podstawowej w klasach 1-3. W pakiecie przygotowałam jej różnorodne karty pracy, zabawy oraz gry matematyczne.

A co dokładnie znajduje się w środku mojego pakietu?

Gra „Czarny Piotruś”

Karty do gry w Czarnego Piotrusia, przygotowane na potrzeby dzieci, które uczą się cyfr rzymskich. Na kartach przestawione są cyfry rzymskie oraz ilustracje patyczków. Parą w tej grze jest karta z liczbą i odpowiednią liczbą patyczków na ilustracji. Karty można używać także do gry w grę memory.Czarny Piotruś


Gra „Wojna – miesiące”

Druga z gier karcianych jakie znajdziesz w pakiecie „Matematyka jest fajna część 4” to gra karciana oparta na klasycznej grze karcianej w „wojnę”.

Karty zostały przygotowane tak, aby podczas rozgrywek dziecko uczyło się nazw miesięcy oraz ich symboli przedstawionych za pomocą liczb rzymskich i arabskich.

Zasady oparte są na grze w „wojnę”, co oznacza, że każda karta ma swoją wartość i zawsze zwycięża karta o wyższej wartości. Wartość kart określamy w kolejności w jakiej miesiące występują w roku. Styczeń to wartość 1, luty 2 i tak dalej. najmocniejsza karta jest grudzień, czyli 12.

Na kartach nazwy miesięcy zapisane są dwoma rodzajami czcionek: dużym, bezszeryfowym drukiem oraz pismem szkolnym. Możesz dowolnie wybrać które karty używać, lub możesz grać tak jak my – korzystając ze wszystkich kart. Możesz zostawić tylko cyfry arabskie i duży druk, możesz zostawić cyfry arabskie i rzymskie oraz pismo szkolne. Dopasuj rozgrywkę do możliwości Twojego dziecka.Wojna – miesiące


Gra „Memory konie” i „Memory ułamkowe”

Pierwsza gra – memory konie, to klasyczna gra w memory, gdzie każdy z graczy usiłuje odszukać dwie takie same karty. Na kartach znajdują się ilustracje koni.Memory konie


Druga gra, czyli „memory ułamkowe” to również klasyczna gra w memory, gdzie parą są ułamki przedstawione w postaci klasycznego zapisu oraz ilustracji. Do tej gry przygotowałam także córce dwie pomoce do nauki ułamków. Kolorowe koło z ułamkami znajdziecie w sklepie Majolinek. Drugą pomoc widoczną na zdjęciu kupiłam na Aliexpress (przykro mi, nie pamiętam nazwy/linka, kupiłam to tak dawno temu, że po prostu nie pamiętam).Memory ułamkowe


Gra planszowa „Kto pierwszy do mety”

Typowa gra planszowa, w której wygrywa osoba, która jako pierwsza dobiegła do mety. Gra jest szybka i przyjemna, służy nam jako ciekawy przerywnik podczas bardziej wymagających zabaw i ćwiczeń.Kto pierwszy do mety?


Koński świat

Z firmy SkumajTo otrzymałyśmy gigantyczną układankę, składającą się z wielu części pod wspólnym tytułem „Koński świat„. Cały zestaw układanek można oczywiście kupić osobno.

Układanki te to unikat na polskim rynku zabawek i pomocy edukacyjnych. Nie ma takich układanek na naszym rynku, przynajmniej gdy piszę te słowa – czyli w listopadzie 2020. Jeśli już widziałaś na naszym rynku „prawie podobne” lub „trochę podobne” układanki, to znaczy, że pomysł Ani ze SkumajTo – już ktoś podchwycił i stwierdził, że „też takie zrobię”.

A w zasadzie to pomysł mój, wykonanie Ani. Układanki powstały początkowo na moją prośbę. Nie mogłam znaleźć żadnej, ale to żadnej sensownej układanki czy pomocy dotyczącej koni, która nie byłaby infantylną układanką z konikami w kolorach totalnie losowych i nie mających nic wspólnego z rzeczywistością.

Co zrobiłam?

Zapytałam Anię, czy byłaby mi w stanie zrobić takie układanki dla córki. Nakreśliłam jej wizję czego nam potrzeba i…Ania w parę miesięcy ciężkiej i wytężonej pracy razem z mężem stworzyli te cuda. Okazały się tak piękne, że gdy tylko pokazałam nasz egzemplarz układanek na Instagramie, zasypało mnie morze próśb o informację, gdzie można je kupić.

Ania wprowadziła więc je do sprzedaży i tak… z miłości do koni mojej córki, mojej determinacji w poszukiwaniu wyjątkowych układanek oraz niesamowitej pracy ekipy SkumajTo powstały takie unikatowe układanki.Koński świat


Układanka „Maści konia”

To prosta układanka dla małych dzieci. Zabawa polega na włożeniu konia w odpowiednie miejsce w podstawie. Każdy koń ma wygodny uchwyt w postaci kołeczka, dzięki czemu dziecko ćwiczy chwyt pęsetowy.

Maści konia to układanka w której znajdują się cztery, podstawowe maści koni. Myślałam, że tej prostej układanki moja córka nie będzie używała -w końcu to układanka dla maluszków, a nie poważnych 8 latek! 😉 Ale ze zdziwieniem odkryłam, że Milenka bardzo ją lubi: bierze podstawę, wyjmuje konie, czyta nazwy maści i rozmawiamy o tym który z koni na których jeździ ma jaką maść.Maści konia


Budowa zewnętrzna konia

Bardzo fajna, prosta układanka z ruchomymi elementami, dzięki której dziecko pozna wszystkie najważniejsze elementy budowy zewnętrznej konia. Wiedzieliście, że koń ma staw łokciowy? Nie?? Ja też nie miałam o tym zielonego pojęcia!Budowa zewnętrzna konia


Budowa konia

Ta układanka skradła serce nie tylko Milenki, ale także moje. Wspaniała układanka warstwowa, która przybliży dziecku budowę wewnętrzną konia. Mamy tu układ szkieletowy, mięśniowy oraz narządy wewnętrzne.

Piękniejszej układanki na prawdę nie widziałam!Budowa konia


Konisia Krysia

Głodna konisia Krysia to ogromny zestaw wspomagający rozwój małej motoryki, koordynacji ręka-oko i precyzji. Do zestawu dołączone są 24 karty pracy oraz deseczka na której dziecko ćwiczy odwzorowywanie, układanie lustrzanych odbić i sekwencji.

Dziecko może także kolorowymi kulkami (jabłkami) karmić konika. Do zestawu dołączona jest drewniana miseczka z siankiem, które można pociąć nożyczkami i karmić konika przy pomocy drewnianych szczypiec.

Na koniec można poczęstować konisię makaronem spaghetti i trzymając w ręku gałąź ze sznurkiem przewleczonym przez buzię konia dziecko nawija makaron. W zestawie znajduje się również również drewniana podkowa i sznurówka do przewlekania.Głodna Konisia Krysia


MATERIAŁY DYDAKTYCZNE

W moim pakiecie „Matematyka jest fajna część 4” oprócz wyżej opisanych gier, zawarłam także materiały dydaktyczno – edukacyjne z zakresu edukacji matematycznej w klasach 1-3 szkoły podstawowej.

Znajdują się tam między innymi karty pracy z nauką dodawania i odejmowania w słupku w zakresie do 100, plakat z jednostkami miary oraz karty pracy, w których dziecko uczy się używać linijki i odczytywać na niej wartości oraz kreślić odcinki o zadanej długości.Matematyka jest fajna część 4


W środku pakietu znajdują się także karty pracy do zaznaczania przez dziecko dowolnych części ułamka na polecenie rodzica, karty do nauki setek, dziesiątek i jedności oraz zadania z treścią.

AKTYWNOŚCI

Na naszych półkach zagościły także różnego rodzaju aktywności związane z konikami. Z kartonu wycięłam głowę konia do której przywiązałam kawałki wełny. Na tacy przygotowałam spinki do włosów z różnego rodzaju zapięciami. ćwiczymy motorykę mała zaplatając warkocze i kłosy na końskiej grzywie i przypinamy spinki.

Jakie aktywności jeszcze podejmujemy?

Z rolek po papierze toaletowym, włóczki, kleju, ruchomych oczek i kawałka sznurka Milenka stworzyła marionetkę. Uczyłyśmy się także tworzyć scenariusze bajek, w których występowała nasza marionetka.

Przygotowałam także inne aktywności takie jak czesanie grzywy konia zabawkowym grzebieniem, którego kupiłam w sklepie Majolinek (Źrebak Our Generation QUARTER FOAL), oraz przewlekanie sznurówki przez podkowę, która jest zawarta w zestawie układanek Głodna Konisia Krysia ze SkumajTo.

Jako uzupełnienie dodałam dwie zabawy kreatywne, czyli nasze ulubione naklejki wielokrotnego użytku (Wypukłe naklejki wielokrotnego użytku Melissa & Doug Książeczka Konie) oraz Album do kolorowania Magicznym piaskiem Sabbiarelli Konie.

Piasek wykonany jest ze zmielonego marmuru, dzięki czemu jest niezwykle delikatny i przyjemny w dotyku. Nie zawiera żadnych toksycznych materiałów, jest całkowicie bezpieczny.

Zabawa polega na tym że, specjalnym patyczkiem odklejamy naklejkę z obrazka, kolejno to miejsce posypujemy piaskiem. Piasek można rozetrzeć paluszkami lub delikatnie poruszając kartką.

Piasek marmurkowy znajduje się w tubkach w kształcie grubego pisaka, co zdecydowanie ułatwia jego aplikację. Pisak zakończony jest małym otworem z zatyczką, dzięki czemu piasek nie wysypuje się w dużych ilościach na obrazek. Po użyciu piasku można zamknąć pisak zatyczką. Dodatkowo pisak można odkręcić tak aby po skończonej zabawie wsypać do niego pozostałą część piasku.

UZUPEŁNIENIE NASZYCH PÓŁEK

Uzupełnieniem naszych półek są plakaty, ilustracje i tego typu rzeczy. W moim pakiecie „Matematyka jest fajna część 4” przygotowałam trzy różnorodne plakaty, które służą nam za ozdobę pokoju. Do tego mamy wspaniałe drewniane plansze ze SkumajTo z budową siodła i ogłowia.Koński świat


NASZE KSIĄŻKI

W tej chwili posiadamy tylko dwie książeczki o koniach, ale niebawem nasz księgozbiór się powiększy.

Pierwsza z nich to książka pod tytułem „Konie” z Wydawnictwa Zielona Sowa i przyznam, że średnio jestem z niej zadowolona. Przyjemne ilustracje, ale zdecydowanie jest to książka dla młodszych dzieci zafascynowanych konikami. Dla nas na dwa przeczytania i tyle tego.

Natomiast druga książka którą kupiłam, czyli „Rasy koni” z Wydawnictwa Multico – to jest po prostu coś fenomenalnego. Dużo świetnych informacji o każdej rasie koni z podziałem na konie ciepło i zimnokrwiste, a także kuce okraszone przepięknymi zdjęciami.

Pozycja godna polecenia!
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *