Kategoryzacje – kreatywne zabawy w domu

Kategoryzacje – kreatywne zabawy w domu


Kategoryzacje – co to jest?

Kategoryzacje jest to umiejętność podziału obiektów na dwa (lub więcej) zbiory. Dokonywanie kategoryzacji wymaga dostrzegania cech wspólnych oraz różnicujących i jest warunkowane przez działanie zarówno lewej jak i prawej półkuli mózgu.

Kategoryzacja to nic innego jak porządkowanie lub rozdzielanie elementów na podstawie cech wspólnych i różnicujących. To również ćwiczenia wykrywania podobieństwa – dziecko ma za zadanie zauważyć, dlaczego jedne elementy pasują, a inne nie.

Najłatwiejsze dla dzieci są ćwiczenia, które pozwalają uzupełnić istniejącą już kategorię, więc od takich ćwiczeń zacznij ćwiczenia z dzieckiem.

Zasady, czyli jak nauczyć dziecko co to są kategoryzacje?

Zacznij od materiału konkretnego, na przykład klocki, plastikowe sztućce, kolorowe żetony, zabawki.

Wysyp na podłogę na przykład pomieszane klocki w kolorze czerwonym i zielonym, postaw dwa pudełka (możesz także użyć 2 misek, 2 kartek A4 itp). Następnie rozpocznij dzielenie ich na dwie kategorie: klocki zielone osobno, klocki czerwone – osobno.

Pokaż dziecku jeden dziecku jeden klocek, po czym wrzuć do pudełka i powiedz: TAKI TU.

Następnie weź do ręki klocek w odmiennym kolorze, wrzuć do drugiego pudełka i powiedz: TAKI TU.

Zadaniem dziecka jest zauważenie reguły, według której są rozdzielane elementy i podział pozostałych elementów. Podawaj dziecku kolejne klocki i pytając: GDZIE TAKI? GDZIE TAKI PASUJE?

Co możecie kategoryzować?

Zadania można wykonywać zarówno na obrazkach, jak i materiałach trójwymiarowych, czyli np. klockach. Pamiętaj, że możesz kategoryzować w każdej chwili i w każdej sytuacji. Traktuj to jako zabawę, a nie kolejne żmudne zadanie które zadała Wam logopeda. Na przykład wyjmujemy sztućce ze zmywarki i wkładamy do przegródek w szufladzie: łyżki, widelce, noże. Tak, to też są ćwiczenia kategoryzacji!


Możecie kategoryzować – pranie. Tak, pranie! Białe tu, a ciemne tu. Albo: mamy tu, a Twoje tu.

Gdy pranie wyschnie – czas je poskładać. Tutaj znów jest miejsce na kategoryzacje. Skarpetki tu, a rękawiczki tu. Majtki tu, a bluzki tam. Mamy tam, a Twoje tu.

Prawda, że proste?

Po zakupach układajcie produkty dzieląc je na kategorie: orzechy tu, jabłka tu, a banany tam.

Albo warzywa tutaj, a owoce tam.


Jeśli sprzątacie koraliki po zabawie, możecie szybko je podzielić, na początek wg. kształtu.

Aby utrudnić to zadanie, dziecko może podzielić koraliki ze względu na to z jakiego materiału są wykonane (np. metalowe, plastikowe, drewniane).  


Podczas zabawy możecie kategoryzować – misie tu, a lale tam. Klocki do pudełka, a auta na półkę.

Szukasz gotowych pomocy do kategoryzacji? Zobacz co znajdziesz w moim sklepie:


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *