Jak wspomagać rozwój mowy dziecka?

Jak wspomagać rozwój mowy dziecka?

Jak wspomagać rozwój mowy dziecka?

Czy wiesz jak wspomagać rozwój mowy dziecka? Czy zawsze potrzebne są do tego wymyślne zabawki?

Bardzo często dostaję od Was pytania typu:
„Mój 3 latek mało mówi, w jaki sposób mogę mu pomóc?”
„Jakie konkretnie pomoce kupić dla 4 latka na rozwój mowy?”
„Czy może Pani napisać jakie zabawki kupić, aby rozwijać mowę dziecka. Czytałam, że ćwiczenia motoryki małej wspomagają rozwój mowy.”

Wiecie co wtedy odpisuję?

Pamiętaj, to nie zabawki czy wymyślne ćwiczenia pomogą w rozwoju mowy Twojego dziecka – tylko Wy, rodzice i Wasza codzienność. Po pierwsze – bliskość. Kochacie się, a zatem przytulajcie się, całujcie, starajcie się być wyrozumiali, cierpliwi i wspierający.

Do dziecka mów czule, ale wyraźnie i prostym językiem. Nie przekręcaj słów, nie zdrabniaj, nie używaj wyrażeń, które nie istnieją w języku polskim. Bawcie się mową. Mów raz głośniej, raz ciszej, zmieniaj intonację. Nie mów przesadnie powoli, ale też nie za szybko.

Mówiąc, pamiętaj o kontakcie wzrokowym z dzieckiem. Jeśli trzeba, kucnij, usiądź – tak, aby mówić do dziecka z jego poziomu.
Mowa to komunikacja, mowa to rozmowa. Staraj się poczekać, dać dziecku czas na reakcję, odpowiedź. Dużo opowiadaj, komentuj, mniej pytaj, nie używaj co chwilę słowa „powtórz”, „powiedz”. W miarę możliwości stosuj zasadę naprzemienności – ja mówię do ciebie, ty mówisz do mnie. Słuchajcie się wzajemnie.

Zabierz tablet, smartfon – na takie urządzenia jeszcze przyjdzie pora. Czytaj dziecku książeczki, pytaj co widzi na obrazku, zadawaj proste pytania po przeczytaniu dziecku 1-2 prostych zdań z książeczki.
Recytujcie wierszyki, wyliczanki, śpiewajcie proste piosenki, zwłaszcza ilustrowane gestami.

Cmokaj, parskaj, chuchaj, dmuchaj, róbcie minki, naśladujcie emocje. Bawcie się w zabawy tematyczne – w sklep, fryzjera, lekarza, przedszkole. Staraj się w zabawach o zachowanie zasady naprzemienności.

Dbaj o dużą motorykę, czyli o sprawność ruchową. Duża motoryka wpływa na mowę, zatem jak najwięcej biegajcie, skaczcie, bawcie się na placu zabaw, uczcie jeździć na rowerku itp. Nie zapominaj także o motoryce małej: ugniatajcie, wycinajcie, kolorujcie, nawlekajcie, odkręcajcie, bawcie się w zabawy paluszkowe itp.

Gdy mowa dziecka nadal nie rozwija się, skorzystaj z pomocy specjalisty.




Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *