Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka?

Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka?


Odpowiednie dobranie kasku rowerowego ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas ewentualnych upadków. Kask rowerowy to niezbędne wyposażenie każdego małego rowerzysty. Kaski rowerowe dla dzieci różnią się ceną, kształtem i rozmiarem, dlatego nie tak łatwo dobrać odpowiedni model. Chcesz dowiedzieć się jak dobrać kask rowerowy dla dziecka?

Dlaczego właśnie taki artykuł na moim blogu?

Jeśli obserwujesz mnie w moich Social Mediach, dobrze wiesz, że jesteśmy pasjonatami jazdy rowerem po wszelkim możliwym terenie (im trudniej tym lepiej) i naszą pasję dzielimy z córką.

Dzisiejszy artykuł otwiera cykl artykułów pod wspólnym tytułem: Aktywnie z dzieckiem.

Zastanawiasz się dlaczego na moim blogu dotyczącym terapii, nagle pojawią się takie artykuły?

Jak dobrze wiesz, aktywność ruchowa dziecka wpływa bardzo korzystnie na jego rozwój. Bez aktywności ogólnorozwojowej nie będzie prawidłowego rozwoju motorycznego, nie będzie prawidłowej postawy ciała, a nawet…mogą pojawić się problemy w poprawnym chwycie pisarskim.

Aktywnie z dzieckiem

W cyklu tych artykułów będę proponowała Wam różnorodne trasy rowerowe, które przemierzyliśmy. Opiszę Wam dokładne namiary gdzie wygodnie i bezpiecznie zostawić samochód, pokażę całą ścieżkę trasy wraz z opisem możliwych trudności, rodzajem nawierzchni, a także informacjami dla jakiego typu małego rowerzysty nadaje się dana trasa.

Chcę zachęcić Was do spędzania weekendów z dziećmi na rowerach, bo nie ma nic przyjemniejszego niż przejażdżka przed siebie, piknik po drodze, wymoczenie się w strumyczku i małe lody po drodze. W ten sposób Wasze dziecko nie tylko będzie się dobrze rozwijało motorycznie, zacieśnicie więzi rodzinne lecz także zwiedzicie wiele niesamowitych miejsc!

Zaczniemy jednak nie od tras, nie od zdjęć, ale od dwóch najważniejszych spraw: jak dobrać kask (o tym w dzisiejszym artykule), oraz co przygotować na rowerową wyprawę z dzieckiem (o tym w kolejnym artykule).

Na co należy zwracać uwagę podczas wyboru kasku?

Najważniejszą rzeczą podczas wyboru kasku rowerowego jest konieczność właściwego doboru rozmiaru do obwodu głowy dziecka. Bez tego nie możemy w pełni określić, czy kask prawidłowo zabezpiecza głowę dziecka. Lepiej dobrać kask który nie jest na granicy rozmiaru – jeżeli obwód głowy dziecka wynosi np. 49 cm to wybierajcie raczej kask 48-52, a nie 45-49 cm. Jeżeli tylko możecie próbujcie kask stacjonarnie!

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest rodzaj kasku jaki wybieracie. Pamiętajcie o tym, że nie należy kupować dziecku kasku, który nie posiada regulacji z tyłu. Regulacja ta, to zazwyczaj pokrętło służące do odpowiedniego dopasowania obwodu.

Pamiętajcie! Nigdy nie kupujcie dziecku kasku, który nie ma regulacji, a na głowie dziecka trzyma się tylko za pomocą pasków zapinanych pod brodą!

Jakie certyfikaty mają znaczenie?

Kaski, które są oferowane na rynku europejskim, powinny spełniać rygorystyczne normy dotyczące bezpieczeństwa. 

Nie kupujcie kasków niewiadomego pochodzenia, takich, które są bardzo tanie i nie macie pewności, czy spełniają wymogi i prawidłowo zabezpieczą głowę. Tani produkt może kusić, ale przecież tutaj chodzi o zdrowie i życie. Dobrej jakości kaski, które rzeczywiście mogą uratować życie lub zdrowie w czasie upadku, mają wewnątrz metkę, na której podany jest certyfikat CE.

W Unii Europejskiej obowiązującymi normami są PN-EN 1078:1997 (kaski rowerowe) i PN-EN 1080:1997 (kaski dla dzieci poniżej 7 roku).

Jaki kask dla dziecka wybrać?

Kaski rowerowe dla dzieci różnią się od siebie. Wiele rodziców kieruje się głównie wyglądem kasku. Pamiętajcie jednak, że wygląd czy styl to ostatni z elementów, które należy brać pod uwagę przy wyborze kasku dziecięcego na rower. Dobrze jest, przed wyborem kasku, zapoznać się oznaczeniem zastosowanych w nim technologii. Będzie wtedy łatwiej zrozumieć co do Was mówi sprzedawca w sklepie.

Kask zbudowany jest z trzech warstw skorupy, okładziny ochronnej (piankowej), okładziny poprawiającej komfort (wyściółka) i pasków mocujących z zapięciem.

Wybierając kask najczęściej spotykamy się z określeniem technologii w jakiej połączone są te warstwy ze sobą. Warstwy wykonane są różnych materiałów, najczęściej jest to pianka EPS jako materiał skorupy i poliwęglan w powłoce zewnętrznej.

  1. Kaski klejone – powłoki kasku połączone są klejem (najtańsze konstrukcje), czasami taki kask wygląda mniej estetycznie a powłoki potrafią się rozwarstwić.
  2. IN MOLD – zewnętrzna warstwa kasku jest pokrywana sztywną natryskiwaną pianką, dzięki czemu obie warstwy zostają ze sobą ściśle połączone. Kask jest mocniejszy, odporny na działanie wysokich temperatur i bardziej wytrzymały
  3. HARDSHELL – to wtryskowo formowana zewnętrzna twarda skorupa, która jest połączona z wewnętrzną warstwą ochronną. Taki kask jest bardzo odporny na wszelkiego rodzaju uderzenia. Jest on cięższy niż te wykonane w technologii In Mold, natomiast stanowi bardzo skuteczną ochronę.
  4. MIPS – najbardziej zaawansowana technologia, polegająca na odizolowaniu warstwy bezpośrednio przylegającej do głowy od przeciążeń i ruchów skorupy podczas uderzenia. Rozwiązanie to jest bardzo zaawansowane i podnosi znacznie cenę kasku. Jeszcze niezbyt wielu producentów stosuje tą technologię w kaskach dziecięcych, ale można je już znaleźć na naszym rynku.

Pamiętajcie, że nawet najbardziej zaawansowana technologia nie będzie pomocna jeżeli kask dziecka nie będzie odpowiednio dopasowany do jego głowy!

Jak poprawnie dopasować kask rowerowy na głowę dziecka?

  1. Mierzenie kasku rozpoczynamy od sprawdzenia, czy pasuje rozmiarem na głowę dziecka. Aby to zrobić trzeba najpierw rozpiąć paski oraz poluzować kask, używając do tego pokrętła regulacyjnego, znajdującego się z tyłu kasku.
  2. Następnie nakładamy kask na głowę dziecka w taki sposób, aby linia boczna kasku ułożona była równolegle do podłoża. Chodzi o to aby kask nie był nasunięty na czoło ani przesunięty na tył głowy, ponieważ kask ma chronić głowę dziecka, a nie być noszony jak beret – zsunięty na tył głowy, czy czapka z daszkiem, naciągnięta na czoło.
  3. Po założeniu, kask dziecięcy powinien przykrywać czoło dziecka na tyle, aby przestrzeń pomiędzy linią brwi a górną krawędzią kasku nie była większa niż 1-2 cm lub dwa dziecięce palce.
  4. Teraz dokręcamy pokrętło regulacyjne na tyle aby kask “trzymał się” głowy. Nie zapinamy pasków pod brodą i prosimy dziecko, aby pochyliło się do przodu. Kask nie powinien zsunąć się z głowy dziecka! Jeśli kask się zsuwa – szukajcie innego rozmiaru.
  5. Dopiero po tym zapinamy pasek pod brodą, zachowując przestrzeń pomiędzy podbródkiem a paskiem, na około 0,5 – 1cm. 
  6. Paski boczne powinny być tak ułożone aby tworzyły literę Y i otaczały ucho dziecka w sposób komfortowy. Nie mogą uciskać małżowiny usznej dziecka.

Słowem podsumowania

  • Pamiętajcie, aby wybierać kaski z regulacją pasków bocznych i regulacją obwodu opaski wewnątrz skorupy. 
  • Kask rowerowy dla dziewczynki powinien być założony najlepiej na rozpuszczone włosy lub spięte poniżej tylnej części kasku. 
  • Nie zakładajcie kasku na czapkę! Ani do przymiarki ani potem. Jeśli chcecie docieplić głowę dziecka warstwą pod kask, użyjcie specjalnych wkładek pod kask lub cienkiej chusty o właściwościach termoregulacyjnych typu Buff.
  • Jeżeli wybieracie się z dzieckiem na trasy bardziej outdoorowe, singletrack lub też inne terenowe przygody, zaciśnijcie pasek pod brodą bardziej ściśle! Kask narażony jest na większe wstrząsy tak więc musi bardziej ściśle przylegać do głowy.
  • Kask powinien być dobrze wentylowany. 
  • Sprawdźcie czy wyściółka w środku jest dobrej jakości i czy nie będzie przeszkadzać dziecku.
  • Kupujcie tylko kaski certyfikowane, spełniające obowiązujące normy.
  • Pamiętajcie też o tym, że dziecko bierze przykład z nas! trudno będzie Wam przekonać dziecko do jazdy w kasku jeżeli sami nie założycie swojego na głowę! 

Do zobaczenia na trasach rowerowych! W poprawnie dobranym i założonym kasku na głowę! 🙂




Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *