Co to jest Dziennik Wydarzeń?
Dziennik Wydarzeń to sposób wprowadzania systemu językowego. Przyznam, że na początku byłam nastawiona bardzo sceptycznie do tego pomysłu. Głównie dlatego, że nie wyobrażałam sobie jak taki dziennik ma prowadzić 3 letnie dziecko?
Czy to ma sens?
W końcu pomyślałam, że „co mi szkodzi spróbować?” Zawsze pomysł prowadzenia dziennika mogę przecież porzucić jeśli się nie sprawdzi.
Muszę powiedzieć, że to była wyjątkowo trafna decyzja aby prowadzić dziennik. Milenka swój wprost uwielbia i jest to najczęściej „czytana książka” u nas w domu.
Naprawdę gorąco Was zachęcam do prowadzenia z dzieckiem takiego dziennika!
Czego uczy dziennik wydarzeń?
- pozwala na zachowanie wspomnień
- daje możliwość wielokrotnego powtarzania poznanych słów, sylab, wyrażeń dźwiękonaśladowczych – w zależności od etapu na którym jest nasze dziecko
- ćwiczy umiejętność postrzegania czasu, w prosty sposób dziecko poznaje zależność wczoraj, dziś, jutro
- zachęca do zadawania pytań
- pomaga zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe
- kształtuje pozytywny obraz własnej osoby, formuje tożsamość
- uczy zachowania w sytuacjach z którymi dziecko spotyka się na co dzień (zwroty grzecznościowe) jak i w sytuacjach znaczących (święta, itp)
- przygotowuje do wydarzeń które mają nastąpić
- narysowanie i opisanie ważnych dla dziecka wydarzeń daje możliwość powtarzania i powracania, opowiadania o nich innym osobom
- daje możliwość zapisywania i uwalniania emocji, które towarzyszą dziecku w jego codzienności
Jak prowadzić dziennik – zasady ogólne:
- Co zapisujemy? O tym decyduje ranga wydarzenia, okoliczności, czasami są to z pozoru mało znaczące chwile z życia codziennego.
- Poziom zapisu zależy od etapu językowego na jakim jest dziecko. Pierwsze zapisy mogą być jedynie samogłoskami bądź onomatopejami
- Wklejamy zdjęcia, schematyczne rysunki, drobne pamiątki, bilety wstępu itp. To nie musi być mistrzowski wydruk – wystarczy wydrukować zdjęcie na zwykłej kartce papieru.
- W dymkach wpisujemy co, kto powiedział
- Wszystko zapisujemy czcionką bezszeryfową Arial
- U dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy, które wymagają programowania języka czasowniki zapisujemy na czerwono, przyimki na zielono.
Oczywiście można kupić gotowy dziennik Wydarzeń (za około 30 zł) ale uważam, że to zerowa frajda.
Wystarczy zwykły zeszyt w kratkę czy linię – to naprawdę nie ma znaczenia. Liczy się dla dziecka to – co jest w środku.
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?
Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!
Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.
Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?
Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?
Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!
ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.
DIY pomoce terapeutyczne Dziennik Wydarzeń Metoda Krakowska nauka czytania