Cykl obiegu wody

Cykl obiegu wody

18 maja 2016 Edukacja przyrodnicza Eksperymenty Materiał kosmiczny Pomoce terapeutyczne Różności 0

Woda na naszej “niebieskiej” planecie znajduje się w ciągłym ruchu, nazywanym cyklem hydrologicznym. Wynika z tego, że zasoby wodne pozostają niezmienne od milionów lat. Krążąc w atmosferze, na ziemi i pod ziemią, woda napędza ten cykl bez końca.

Pod wpływem ciepła słonecznego, morza, rzeki i jeziora parują, czego dowodem są unoszące się wysoko w atmosferze chmury, będące skupiskiem pary wodnej, skondensowanej w małe krople lub kryształki lodu. “Popychane” przez wiatr chmury przemieszczają się nad chłodnymi regionami, a tworzące je krople zwiększają swoją objętość i spadają na ziemię w postaci deszczu, śniegu lub gradu. Woda opadowa przesiąka w głąb ziemi, poprzez spływ powierzchniowy oraz podziemny zasila wody stojące i płynące. W wyniku parowania i transpiracji – wydalania wody przez rośliny, powraca ona do atmosfery. Proces zaczyna się od nowa.

Jak ten proces zobrazować małemu dziecku, tak aby go zainteresować? Owszem można tłumaczyć na “sucho” podczas słonecznej czy deszczowej pogody.

Ale o ileż ciekawiej i łatwiej dziecko zrozumie ten cykl gdy pokażemy mu ciekawy eksperyment?

Do przygotowania eksperymentu będziemy potrzebowali:

  • woreczek strunowy
  • wodę
  • niebieski barwnik do jaj
  • taśmę klejącą
  • marker
  • opcjonalnie wieszak do spódnic i sznurek

IMG_6095

 

Na woreczku strunowym rysujemy schematyczny rysunek obiegu wody. Im starsze dziecko tym więcej szczegółów, możecie także każdą fazę cyklu opisać: parowanie, opady itp.

Do woreczka wlewamy wodę zabarwioną barwnikiem do jaj. Zamykamy i za pomocą taśmy klejącej mocujemy do okna.

Ja obawiałam się, że moje wszędobylskie koty strąca worek i będę miała niebieską powódź w domu, więc woreczek zamocowałam na wieszaku do spódnic. Wieszak zawiesiłam na drążku od firan i gotowe.

Teraz tylko czekamy aż słońce zaświeci na nasze okna, a woda zacznie parować, następnie skraplać się pokazując dziecku mały obieg wody w przyrodzie.

IMG_6108

Źródło: RZGW Kraków, inspiracja z internetu

Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.