„A to Polska właśnie!”

Szeroki asortyment pomocy edukacyjno-logopedycznych dla dzieci, wspomagających rozwój mowy jak i terapię zaburzeń mowy (ORM, afazja, autyzm).

„A to Polska właśnie!”

Baza wiedzy Edukacja Edukacja Montessori Edukacja przyrodnicza Materiał kosmiczny Moim okiem 0


Witajcie! Dzisiaj tak długo wyczekiwany przez Was artykuł opisujący najnowszą układankę edukacyjną „A to Polska właśnie!” stworzoną przez Buu Strasznie Fajne Zabawki.

To piękna, solidna wykonana z gładkiej sklejki mapa Polski z podziałem na województwa wraz z cała masą drewnianych na tafelków, na których…ale o tym za chwilę.

Na początek…

Parę słów wstępu, bo nie byłabym sobą gdybym o tym nie wspomniała.

Czuję się Matką Chrzestną tej mapy i jej końcowy wygląd przeszedł moje najśmielsze oczekiwania!

Sam pomysł na stworzenie takiej, a nie innej mapy, z takimi a nie innymi dodatkami wykiełkował jak zwykle w głowach Buu podczas moich cyklicznych spotkań #CzasNaPogaduchy.

Były to jedne z tych Pogaduch na których mówiłam, że uczę Milenkę o Polsce. Uczymy się o zabytkach, ważnych miejscach, miastach… Pokazywałam wtedy również książkę która namiętnie czytamy, a jest to „Wielka księga małego Polaka”.

Ledwie zakończyłam spotkanie live, a już zadzwonił telefon z Buu. A co konkretnie potrzebuję? A jak wyobrażam sobie taką mapę itp. itd.I tak to właśnie jest – ja pokazuję Wam na Pogaduchach różne rzeczy i ćwiczenia, a w Buu już burza mózgów. Tak oto moje pomysły, ćwiczenia, to co robię i pokazuję przekuwają się na wspaniałe pomoce edukacyjne dla dzieci. Stąd nie bez kozery śmiem nazywać siebie Matką Chrzestną niektórych pomocy z Buu.

Dlaczego uczymy się o Polsce?

W dobie zalewu naszych dzieci informacjami ze świata, przeszczepiania na nasz rynek wszelkich tradycji zza oceanu, tak często zapominamy o… polskości.

Przeciętny 6-7 letni brzdąc, gdy dostanie do ręki atlas będzie potrafił wskazać na przykład Stany Zjednoczone i pierwszym jego skojarzeniem będzie Statua Wolności.

Ale gdy poprosimy go o wskazanie Poznania i wskazanie choć jednego symbolu kojarzącego się z Poznaniem… niestety polegnie.

Jak wiecie edukacja Milenki jest dla mnie równie ważna co terapia. Dlatego też uczę ją nie tylko poprzez czytanie książek, ale także – doświadczanie, czyli wszelkiego rodzaju wyjazdy.

A to Polska właśnie!

Ta układanka to właśnie esencja tego, co oczekiwałam od pomocy edukacyjnej o Polsce. Mapa Polski podzielona na województwa w formie puzzli. Zaznaczone największe rzeki oraz stolice poszczególnych województw.

Do tego tafelki z: pasmami górskimi i ich najwyższymi szczytami, największe jeziora Polski, charakterystycznymi obiektami w danym województwie, sąsiadami Polski, kierunkami świata.

A jakby tego było mało to…tafelki z nazwami parków narodowych i ich symbolami.

Dobrze wiecie, że u mnie nie znajdziecie tylko suchego opisu, ale także pomysły na zabawę z dzieckiem, czyli…

Jak bawimy się z Milenką?

Po pierwsze: układanie mapy ze wszystkich elementów i odczytywanie nazw województw.

Po ułożeniu mapy wyjmujemy tafelek róży wiatrów oraz tafelki z nazwami kierunków. Dodatkowo aby wzbogacić zabawę posługujemy się kompasem.Gdzie jest wchód, północ, południe, zachód? To są pierwsze podstawy jakie poznaje dziecko w 1 klasie szkoły podstawowej, a z czym Milenka ma niejaki problem.

Pasma górskie

Zestaw tafelków z polskimi pasmami górskimi, na nich także najwyższe szczyty danego pasma oraz ich wysokości.Tafelki te układamy na mapie, wskazujemy palcem, sprawdzamy naszą wiedzę, czy pamiętamy jaki szczyt jest najwyższy np. w Tatrach?


A to Polska właśnie!

W podobny sposób pracujemy z tafelkami z największymi jeziorami Polski. I powiem Wam, że z racji tego, że mieszkamy rzut beretem od gór… to z górami, pasmami i szczytami nie mamy większych problemów, tak jeziora sprawiają odrobinę trudności także mnie.


A to Polska właśnie!

Nasi sąsiedzi

Czytanie nazw państw sąsiadujących z Polską i układanie ich wokół mapy w odpowiednich miejscach, to wspaniały pomysł na zabawę dzięki której dziecko zapamięta z jakimi państwami graniczy Polska.Jeśli posiadacie w domu memo z flagami państw możecie to świetnie połączyć: najpierw dziecko układa tafelki z państwami sąsiadującymi z Polską, a następnie dobiera do nich odpowiednie flagi.My dodatkowo korzystamy z naszej Skrzynki Kontynentów i obok nazwy danego państwa układamy różne drobiazgi które z tego państwa mamy.
Czy znasz stolice województw?

Wykorzystujemy czerwony krążek, który znajduje się w zestawie oraz tafelki z nazwami miast.Kładę czerwony krążek na przykład w województwie małopolskim i pytam: czy wiesz jakie miasto jest stolicą województwa małopolskiego?Milenka musi odpowiedzieć: Kraków, a następnie spośród tafelków wyszukać ten z napisem: KRAKÓWW analogiczny sposób postępujemy z kolejnymi województwami. A jeśli nie pamiętamy – szukamy na mapie.Na odwrocie tafelka z nazwą miasta znajduje się jego herb – w ten sposób uczymy się i poznajemy herby różnych miast Polski.Przy tej zabawie wyszukujemy także charakterystyczne budowle i atrybuty danego województwa lub miasta. I tak w przypadku na przykład Krakowa jest to Lajkonik, zamek Królewski na Wawelu i Kościół Mariacki.

A na odwrocie tych tafelków…
Parki Narodowe

I tu ze wstydem muszę przyznać, że Parki Narodowe Polski mnie po prostu przerosły! Nie mam pojęcia w którym miejscu w Polsce znajdują się niektóre z nich.

To wspaniała lekcja przeszukiwania atlasu i lokalizowanie parków – nie tylko dla dziecka, ale jak widzicie – także dla dorosłego.Uwielbiam takie pomoce, które są także wyzwaniem dla mnie.

Lokalizujemy parki narodowe i układamy żetony z ich nazwami w odpowiednich miejscach na mapie.

A na odwrocie żetonów z nazwami Parków Narodowych znajdują się ich symbole!Co jeszcze?

Korzystając z czerwonego żetonu jako znacznika, możecie na przykład zadawać dziecku pytania:

– Czy wiesz co to jest ujście rzeki do morza? Czy możesz zaznaczyć żetonem ujście Wisły do morza?Cała mapa po rozłożeniu ma ok. 43 na 43 centymetry i spokojnie zmieści się na biurku dziecka – jeśli lubicie pracować i bawić się przy biurku.

Reasumując: jestem zachwycona jakością wykonania i ogromem pomysłów zawartych w jednym pudełku. Serdecznie Wam polecam – i to nie tylko dlatego, że czuję się jej matką chrzestną. To po prostu kawał dobrej roboty!


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń Radośnie rosnę i myślę dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz "KOSMOS" – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!
ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *