Układanka uniwersalna Blue-Sky
Układanka uniwersalna Blue-Sky jest to pomoc, której nazwa bardzo trafnie opisuje jej możliwości. Jest naprawdę UNIWERSALNA i posłuży Wam do naprawdę wielu różnorodnych ćwiczeń terapeutycznych.
Co wchodzi w skład układanki?
Układanka którą posiadam składa się z tacy, 4 deseczek z otworami, geoplanu, figur i kul z trzonkami, czarnych kół do wtykania, kolorowych magnesów, kołków z gumkami recepturkami oraz całej masy drobiazgów takich jak piasek kwarcowy, szablony ze wzorami i sylabami.
Dokładny opis wszystkich elementów układanki znajdziecie tutaj: UNI (figury+kule+tablicowe koła)
Zestaw jest naprawdę ogromny i dzisiaj chciałabym zaprezentować jedynie cześć jego możliwości. Pokazać parę ćwiczeń jakie wykonuje na układance Milenka.
Układanki lewopółkulowe
Możemy je układać na wiele różnorodnych sposobów. Do tego celu mamy gotowe schematy, które możemy wygodnie postawić dziecku w wieczku pudełka z figurami. Na zdjęciu Milenka układała układankę lewopółkulową korzystając z figur geometrycznych oraz geoplanu:
W ten sam sposób pracujemy z kolorowymi kulami. Ale nie tylko. Możemy użyć także tacy, do której wkładamy 4 deseczki. W otwory dziecko wkłada czarne koła i na nich przyczepia kolorowe magnesy według schematu. Czarne koła pokryte są farbą magnetyczną, więc magnesy wspaniale się przyczepiają:
Wydawać by się mogło, że ilość schematów do odwzorowywania jest bardzo mała. Nic bardziej mylnego. producent dołączył schematy do samodzielnego wykonania. Otrzymujemy więc zalaminowany czysty schemat do którego sami przyczepiamy dowolne elementy tworząc w ten sposób coraz to inne schematy do układanek lewopółkulowych.
Wszystkie elementy są oczywiście podklejone rzepem, tak więc nic dziecku nie spada, nie przesuwa się i także można wygodnie postawić taki schemat w wieczku pudełka. Bardzo istotne jest i na to chciałabym szczególnie zwrócić Waszą uwagę, że poszczególne elementy na schemacie możecie układać różnorodnie, tak aby podnieść poziom trudności układanki. Na przykład jak na zdjęciu – przyczepiając żółte prostokąty poziomo i pionowo – co zdecydowanie utrudni dziecku ułożenie schematu na układance.
Sekwencje
Deseczki z zestawu idealnie sprawdzą się także przy układaniu sekwencji. Na początek proste sekwencje dwuelementowe. Rodzic układa sekwencję na jednej deseczce, dziecko odwzorowuje ją pod spodem.
Pamiętajcie o kolejności układania sekwencji. W pierwszym kroku dziecko uczy się odwzorowywać sekwencje, następnie kontynuować a dopiero w ostatnim etapie dziecko uzupełnia sekwencje.
Po ułożeniu jednej obok drugiej, wszystkich deseczek otrzymujecie długą deskę do układania sekwencji. Rodzic rozpoczyna układanie sekwencji, a dziecko ją kontynuuje:
W chwili gdy z sekwencji usuniemy elementy, przechodzimy do ćwiczenia uzupełniania sekwencji:
Sekwencje na deseczkach możecie ćwiczyć oczywiście nie tylko używając kolorowych figur i kul, ale także czarnych kół na których dziecko przyczepia magnesy. I tak odwzorowujemy:
Kontynuujemy sekwencję:
Oraz oczywiście uzupełniamy sekwencję:
W jaki jeszcze sposób pracuję z Milenką?
Korzystając z załączonych kart trójdzielnych przeprowadzamy tzw. lekcję trójstopniową, która na tym etapie dla Milenki jest już banalnie prosta. Dodatkowo pod kartami układamy odpowiednie figury:
Gdy taka lekcja będzie dla dziecka już banalnie prosta, proponuję abyście układali tylko etykiety z nazwami kolorów – które dziecko odczytuje i pod nimi układa odpowiednie figury. Oczywiście moja wersja układanki wszystkie etykiety ma zapisane dużą bezszeryfową czcionką, ponieważ Milenka uczy się czytać metodą sylabową:
Są to typowe ćwiczenia kategoryzacji, które możecie rozszerzyć na dokładanie przez dziecko śrub do figur w odpowiednim kolorze do danej kategorii kolorystycznej.
Zaproponujcie także dziecku aby wyszukało w mieszkaniu więcej przedmiotów danego koloru i dołożyło do odpowiedniej kategorii.
Lubię poszaleć…
A w wyniku moich szaleństw powstają czasem naprawdę interesujące ćwiczenia terapeutyczne.
Do tego ćwiczenia potrzebować będziecie z układanki następujące elementy: karty z kolorami, karty z figurami, kolorowe figury oraz śruby do figur z kolorowymi końcówkami.
Dziecko otrzymuje od nas dwie karty i jego zadaniem jest zidentyfikować na karcie figurę o ściśle określonym kolorze, oraz kolor. Następnie dobrać odpowiednie elementy i skręcić razem.
W ten sposób Milenka skręciła niebieski sześciokąt z żółtą nóżką:
I inny przykład – czerwony kwadrat z zieloną nóżką.
W chwili gdy dziecku nie będzie już sprawiało trudności skręcanie elementów w takim schemacie, zamiast dużych kart z figurami i kolorami, możecie użyć tylko etykiet – które dziecko będzie musiało odczytać, dobrać odpowiednie elementy i skręcić razem.
Inną zabawą jaką Wam proponuję to włożenie do tacy deseczek, a do nich czarnych kół. W ten sposób możecie prowadzić rozgrywki na przykład w… kółko i krzyżyk na naprawdę dużej tablicy.
Podsumowując
Dzisiaj pokazałam Wam zaledwie ułamek możliwości układanki uniwersalnej Blue-Sky.
Cena całości na pewno niektórym z Was wyda się szalenie wysoka – 450 zł.
Tak, nie jest to niska kwota, jeśli patrzymy na nią tylko pod kątem ceny. Lecz jeśli na spokojnie przeanalizujecie ile różnorodnych układanek i możliwości oferuje ta konkretna układanka – to sami oszacujecie, że cena jest bardzo niska jak na zawartość i jej możliwości.
Dodatkowo jeśli nie chcecie kupić tak wielkiego zestawu jak mam ja, czyli UNI (figury+kule+tablicowe koła), producent zadbał o to aby można było kupić mniej elementów, za oczywiście niższą ceną. I tak możecie wybrać układankę UNI (figury), która składa się z tacy, deseczek, figur, piasku kwarcowego i paru innych dodatków, UNI (figury + tablicowe koła) – czyli ta sama opcja co UNI (figury) dodatkowo rozszerzona o czarne magnetyczne koła i magnesy.
Ale to nie wszystko. Jest jeszcze zestaw UNI (tablicowe koła) – w którym znajdują się czarne magnetyczne koła, kolorowe magnesy, deseczki, taca, piasek kwarcowy i parę innych drobiazgów.
Jakość wykonania – jak zwykle bez najmniejszego zarzutu, więc nie będę się tutaj rozpisywać na ten temat.
A już niebawem pokażę Wam jeszcze wiele innych zastosowań układanki uniwersalnej oraz dodatkowo moich pomysłów na jej wykorzystanie, bo naprawdę… jest ich z całe mnóstwo.
Pozdrawiam Was!
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?
Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!
Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.
Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?
Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?
Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!
ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.
analiza i synteza wzrokowa ćwiczenia funkcji poznawczych ćwiczenia lewopółkulowe ćwiczenia prawopółkulowe figury geometryczne kategoryzacje moim okiem motoryka mała sekwencje słuchowe sekwencje wzrokowe układanki lewopółkulowe zabawy logopedyczne