Szorstkie tabliczki
Szorstkie tabliczki z alfabetem są pomocą, dzięki której dziecko poznaje litery poprzez angażowanie wielu zmysłów: dotyku, wzroku, słuchu i ruchu. Jest to jedna ze skuteczniejszych metod uczenia małych dzieci.
Co to są szorstkie tabliczki z alfabetem?
Dziecko paluszkami (lub patyczkiem) wodzi w wyżłobionych rowkach w kształcie liter alfabetu, w ten sposób ucząc się nie tylko pisać, ale poprzez zmysł dotyku jego mózg lepiej zapamiętuje kształt danej litery.
Miałyśmy z Milenką w domu szorstkie tabliczki z innej firmy, ale nie spełniły one niestety moich oczekiwań. Tabliczki wykonane były z płyty podobnej do paździerzowej i zupełnie nie przypadły nam do gustu.
Na naszym rynku, w Buu Strasznie Fajne Zabawki ukazała się jakiś czas temu ta pomoc pod nazwą „Szorstki Polski”.
Szorstki polski to pomoc edukacyjna inspirowana metodami nauczania Marii Montessori.
Pomoc ta skradła nasze serca!
Po pierwsze tabliczki są solidne, wykonane z cienkiej sklejki, a tabliczki pomalowane są na dwa kolory. Kolor czerwony to samogłoski, a kolor niebieski to spółgłoski.
Ucząc więc dziecko pisania liter, od razu możemy wprowadzać dziecko w świat rozpoznawania samogłosek i spółgłosek.
Dodatkowo na każdej tabliczce po jednej stronie wyżłobiona jest litera duża pisana, a po drugiej mała. Dodatkowo w skład zestawu wchodzi pudełko z piaskiem, na którego wieczku można pisać oraz kreda. Ale o tym jak korzystać z pudelka stopniując dziecku trudność, napiszę w jednym z kolejnych wpisów.
Właśnie czegoś takiego było nam potrzeba!
Poznawanie liter przez wodzenie
W żłobionych tabliczkach istotne są rowki. Dziecko poprzez wodzenie paluszkami w rowkach, pobudza zmysł dotyku i w ten sposób przyswaja kształt litery i sposób jej poprawnego zapisu.
Dziecko wodzi paluszkiem środkowym i wskazującym, patyczkiem lub toczy w rowku małą kulkę.
Wypełnianie żłobień
Wypełnianie żłobień jest również pomocne przy zapamiętywaniu przez dziecko kształtu litery.
Dziecko może wsypywać do rowka różnego rodzaju sypkie materiały, takie jak na przykład ryż, piasek, ziarna. Może wyklejać rowek różnego rodzaju masami plastycznymi.
Nauka alfabetu
Tabliczki używamy także do nauki kolejności liter w alfabecie. Milence swego czasu bardzo trudno było nauczyć się wymieniania po kolei dni tygodnia, później miesięcy. Teraz przyszedł czas na naukę alfabetu i tu także napotykamy na ogromne trudności.
Tabliczki znacząco nam to ułatwiają, bo Milenka bardzo lubi z nimi pracować. Zawsze w ruchu, przekłada tabliczki, układa po kolei, powtarza alfabet. O ile to jest ciekawsze niż nudne siedzenie i powtarzanie na głos alfabetu!
A czy wiesz, że wymienianie po kolei dni tygodnia, nazw miesięcy czy liter w alfabecie, przeliczanie to wspaniałe ćwiczenie ciągów zautomatyzowanych?
A po co ćwiczyć ciągi zautomatyzowane?
Zwykle na początku terapii dzieci (a także dorosłych), które utraciły zdolność mowy terapeuta pracuje nad blokadą funkcji językowych u dziecka i automatyzuje jego aktywność werbalną wykorzystując wypowiadanie właśnie zautomatyzowanych tekstów. Takich jak liczenie, wypowiadanie znanej wyliczanki lub wierszyka, nazw dni tygodnia itp.
Następnie ćwiczy z dzieckiem wypowiadanie dowolnych elementów z takiego ciągu, dopiero później przechodzi do budowania słownika dziecka i odbudowywania schematów składniowych zdań na podstawie wzorowego wzorca wypowiedzi mówionych i czytanych.
Uczenie się przez dziecko nowych ciągów zautomatyzowanych (wierszyków, wyliczanek) to ćwiczenia pamięci symultanicznej, która odpowiedzialna jest za przechowywanie informacji w prawej półkuli mózgu.
Podsumowując…
Tabliczki żłobione pomagają w nauce prawidłowego pisania liter, ćwiczą motorykę małą, koordynację wzrokowo-ruchową (ręka – oko), ale także pomagają dziecku powiązać symbol graficzny litery z jej brzmieniem.
Pod warunkiem, że rodzic nie głoskuje niepoprawnie!
Pamiętaj, że niepoprawne głoskowanie, może doprowadzić do tego, że Twoje dziecko będzie miało ogromny problem z nauką czytania na późniejszym etapie.
Jeśli chcesz więc uniknąć sytuacji w której Twoje dziecko czyta słowo MAMA, jako: MYAMYA – głoskuj poprawnie!
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?
Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!
Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.
Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?
Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?
Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!
ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.
ciągi zautomatyzowane ćwiczenia prawopółkulowe moim okiem Montessori materiał językowy Montessori materiał sensoryczny