Poznajemy kosmos – Montessoriańskie aktywności

Poznajemy kosmos – Montessoriańskie aktywności

9 listopada 2017 Edukacja przyrodnicza Materiał kosmiczny 0
Nasze montessoriańskie aktywności – kosmos…

Zaczęło się jak zwykle niewinnie. Często będąc w Biedronce korzystam z ofert promocyjnych na książki – zawsze znajdę coś ciekawego. Bardzo często kupuję tam książki na przyszłość. I tym razem nie było inaczej.

Wpadła mi w ręce książka z okienkami: „Astronomia – atlas dla dzieci”.

Poznajemy kosmosPo powrocie do domu, położyłam książkę na szafce z zamiarem schowania jej na później, na kiedyś – do czeluści moich szaf. Położyłam i zapomniałam… Wróciła Milenka ze szkoły, znalazła książkę i się zaczęło… Przeczytaj, a co to, a co to, a co tu napisane, a co to jest…

Chłonęła stronę za stroną i o chwili potrafiła już powtórzyć z czego zbudowana jest planeta. Nie było na co czekać przystąpiłam do działania.

Na początek na naszą półkę z wyeksponowanymi książkami trafiła pozycja którą kupiłam w Biedronce.

W środku znajduje się wiele ciekawostek, można z łatwością po samodzielnym zapoznaniu się z tekstem opowiedzieć dziecku w wersji skróconej. Ja na przykład nie bombarduję Mileny danymi o odległościach od Słońca danej planty itp. – nasze lekcje i zabawy jak zwykle w 100% dostosowują do jej możliwości poznawczych.

Tak pozycja ta prezentuje się w środku:

Poznajemy kosmosNastępnie zanurzyłam się w czeluście półek moich synów i znalazłam przepiękną ilustrowaną księgę kosmosu:

Poznajemy kosmosPoznajemy kosmosPoznajemy kosmosBardzo ją Wam polecam – posłuży na pewno bardzo długo.

Kolejna książka jaka trafiła na naszą półkę – to książeczka z zadaniami, którą także kiedyś kupiłam na promocji w Biedronce.

Poznajemy kosmosBardzo ciekawe zadania, znośne ilustracje, naklejki, kolorowanie…

Poznajemy kosmosNa przykład jedno z zadań to wyszukanie w zbiorze naklejek odpowiednich i skompletowanie stroju astronauty. W kolejnym kroku dziecko rysuje swoją twarz w hełmie. Zobaczcie jaka uśmiechnięta astronautka Milena 🙂 na uwagę zasługuje fakt, że podpisuje się już w 100% sama 🙂

Poznajemy kosmosNastępna książeczka jaka trafiła na naszą półkę to również udane polowanie w biedronce lata temu 😉

Poznajemy kosmosPoznajemy kosmosPoznajemy kosmosOkazja przyszła sama do moich rąk – dwa dodatki do Gazety Wyborczej. Bardzo interesująca treść – szkoda, że w środku papier byle jaki, gazetowy – no ale za tę cenę, to nie ma co marudzić.

Poznajemy kosmosPoznajemy kosmosPoznajemy kosmos

Przygotowałam także Milence karty trójdzielne do lekcji trójstopniowej – karty te możecie pobrać za darmo w moim sklepie – tutaj.

Poznajemy kosmosJak na nich pracujemy?

Na początek układamy karty i czytam Milence nazwę planety, a ona powtarza.

Poznajemy kosmosNastępnie układamy takie same karty:

Poznajemy kosmosW ostatnim kroku Milenka dobiera odpowiednie etykiety i tu uczymy się czytać globalnie.

Poznajemy kosmosPrzygotowałam jej także karty z księżycami plus kartę kontroli.

Poznajemy kosmosJak na nich pracujemy?

Na początek układamy na stoliku wszystkie planety z księżycami – wspierając się kartą kontroli. Następnie bierzemy kartę z księżycem i wyszukujemy na karcie kontroli – do jakiej planety należy ten księżyc:

Poznajemy kosmosNa koniec porządkujemy księżyce i wrzucamy do odpowiedniej przegródki w skrzyneczce.

Poznajemy kosmos

Dodatkowo oglądamy naszą mapę układu słonecznego zawieszoną na drzwiach, obserwujemy fazy księżyca na specjalnej lampce, która mamy zawieszoną na ścianie, a także oglądamy filmy na You Tube ze stacji kosmicznej. Największe zainteresowanie Milenki wzbudził film jak astronauci myją zęby 🙂

Więcej naszych kosmicznych aktywności już wkrótce 🙂

Zapisz

Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.